Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co określa standard ISPM 15?

Standardy ISPM to międzynarodowe standardy dla środków fitosanitarnych. ISPM 15 to zbiór przepisów w sprawie drewnianego materiału opakowaniowego w obrocie międzynarodowym. Opisują one sposób obróbki drewna do produkcji opakowań, który ma zapewnić likwidację wszystkich potencjalnie szkodliwych organizmów. Większość drewnianych opakowań w ruchu międzynarodowym należy poddać właśnie takiej obróbce.
Cel standardu ISPM 15
Jak mówią nam przedstawiciele firmy Jaremar z Chorzowa, celem omawianych standardów jest likwidacja wszystkich żyjących w drewnie organizmów, które mogłyby być potencjalnie szkodliwe dla fauny i flory w docelowym miejscu podróży. W opracowaniu Sekretariatu Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin, któremu się przyjrzeliśmy, możemy przeczytać, że standard opisuje środki fitosanitarne zmniejszające ryzyko zawleczenia i rozprzestrzeniania organizmów kwarantannowych w międzynarodowym obrocie drewnianym materiałem opakowaniowym z drewna surowego. Standard mówi przede wszystkim o stosowaniu drewna okorowanego i stosowaniu zatwierdzonych zabiegów fitosanitarnych, a także o nanoszeniu i wykorzystaniu właściwych oznaczeń, wspomina o ponownym wykorzystaniu drewnianego materiału opakowaniowego, o naprawianym i regenerowanym materiale. W kontekście odpowiednich zabiegów załącznik opracowania, któremu się przyjrzeliśmy, opowiada obszernie o zabiegach termicznych z wykorzystaniem różnych źródeł energii i procesów. To na przykład: zabiegi termiczne z wykorzystaniem konwencjonalnej komory parowej lub suszenie komorowe i zabiegi termiczne z wykorzystaniem grzania objętościowego. W kontekście oznaczeń opakowań drewnianych i nanoszenia ich: odpowiednie oznakowanie powinno składać się z symbolu, kodu kraju, kodu producenta lub podmiotu wykonującego zabieg oraz kodu zabiegu.
Materiał opakowaniowy objęty przepisami
Standard ISPM 15 wyraźnie wskazuje, że zawarte w nim wytyczne dotyczą opakowań drewnianych w każdej formie, które mogą przenosić szkodliwe organizmy, stwarzające zagrożenie przede wszystkim dla żywych drzew. Chodzi więc konkretnie o materiał opakowaniowy z drewna jak skrzynki, palety, pudła, klatki, drewno sztauerskie (drewniany materiał opakowaniowy, który jest używany do zabezpieczania lub mocowania towaru, ale nie związany z towarem stale), bębny i szpule do nawijania kabli. Omawiany standard wskazuje też artykuły, które mogą być wyłączone spod jego przepisów – to na przykład beczki na wino lub produkty spirytusowe poddane działaniu wysokiej temperatury podczas produkcji, czy opakowania ozdobne na wino i cygara.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana