Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co należy wiedzieć o tuszach do drukarek?
Mimo postępującej cyfryzacji, wciąż bardzo często polegamy na dokumentach na papierowych nośnikach. To powoduje, że drukarka to wciąż praktycznie niezbędny element wyposażenia każdego biura, a także wielu gospodarstw domowych. Aby jednak drukarka mogła spełniać swoje zadanie, musimy wyposażyć ją w tusz, którego wybór bardzo często sprawia spore problemy. Co warto o nich wiedzieć? Czym jest tusz?
Czym jest tusz?
Tusz do drukarki to – w dużym uproszczeniu – jednolita mieszanka wody i tak zwanego kolorantu, czyli koncentratu pigmentowego o określonej barwie, która nakładana jest na papierowy nośnik w celu pokrycia go określonym wzorem, np. grafiką, tekstem. Rozwijając tę definicję tuszu należy powiedzieć, że zawiera on również cały szereg dodatkowych składników, takich jak konserwanty, humectanty, polimery, urfaktanty – każdy z nich pełni określoną rolę, przykładowo humectanty pochłaniają wilgoć. Od ich proporcji w dużej mierze zależy jakość danego tuszu.
Tusz a toner – czym się różnią?
- Podstawową różnicą jest fakt, że tusze są koncentratami na bazie wody, podczas gdy toner ma postać pigmentu w proszku – mówi przedstawiciel firmy Hi-Copy – W związku z tym znajdują one zastosowanie w osobnych typach drukarek, pierwsze z nich używane są w urządzeniach atramentowych, drugie – laserowych. Należy o tym pamiętać podczas wymiany kartridżów z barwnikiem.
Wielu użytkowników używa pojęć „tusz” i „toner” jako synonimy. Choć faktycznie, pełnią one podobną rolę, to stanowią dwie osobne kategorie produktów
Rodzaje tuszów do drukarki
Dostępne na rynku tusze do drukarek możemy podzielić na dwie główne kategorie.
- Tusze pigmentowe – zawierają stałe cząsteczki, czyli pigment. Ta ich właściwość sprawia, że są one bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, między innymi ścieranie oraz promieniowanie ultrafioletowe, które może przyczyniać się do blaknięcia barw. Pigmenty nie wnikają w strukturę papieru, dlatego tusze pigmentowe wykorzystywane są do druku dwustronnego dokumentów
- Tusze barwnikowe – to jednorodny płyn, który może być dozowany na nośnik pod postacią bardzo małych kropli. Dzięki temu tusze barwnikowe mogą być wykorzystywane do drukowania dokumentów, wobec których wymagana jest bardzo wysoka rozdzielczość, między innymi zdjęć. Niestety, są one mniej odporne na czynniki zewnętrzne.
Oryginał czy zamiennik?
Powszechną praktyką jest zastępowanie oryginalnych, wytwarzanych przez producentów drukarek tuszów, ich zamiennikami pochodzącymi od innych marek. Jest to spowodowane przede wszystkim bardzo wysoką produktów oryginalnych. Czy jednak korzystanie z zamienników jest opłacalne? Na ogół zamienniki nie odstają pod względem jakości od tuszów oryginalnych, nawet mimo faktu, że nie są tak restrykcyjnie badane pod tym kątem. Problem może pojawić się, kiedy zamiennik ze względu na nieprawidłową konstrukcję uszkodzi drukarkę. Należy się wtedy liczyć z tym, że producent urządzenia nie uzna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana