Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co należy wiedzieć o filtrach HEPA?
Nie da się ukryć, że jakość powietrza wywiera wpływ na zdrowie człowieka i jego poczucie komfortu. Aby poradzić sobie z zanieczyszczeniami w domowym zaciszu, warto zainteresować się urządzeniami z filtrami HEPA. Odnajdziemy je między innymi w popularnych modelach odkurzaczy, a ich zakup rekomendowany jest zwłaszcza dla osób zmagających się z alergiami wziewnymi.
Ewolucja i działanie filtrów HEPA
Filtry HEPA (Highy-Efficiency Particulate Air) pojawiły się ponad 80 lat temu w ramach słynnego projektu Manhattan, mając na celu ochronę przed zanieczyszczeniami pochodzenia radioaktywnego. Tym samym, w początkowej fazie istnienia służyły głównie przemysłowi nuklearnemu. Z biegiem lat najbardziej wydajną technologię sanitarną zaczęto umieszczać w urządzeniach domowego użytku. Dzięki temu z dobrodziejstw wysokosprawnych filtrów powietrza można dziś skorzystać, decydując się na zakup klimatyzatora bądź odkurzacza.
Przeczytaj również: Na czym polega jonizacja powietrza NPBI?
Filtry HEPA doskonale radzą sobie z cząsteczkami w rozmiarze 0,3 µm, wykazując skuteczność całkowitą na poziomie 99,95%. Nie sposób pominąć jednak faktu, iż potrafią również przechwycić jeszcze mniejsze drobiny, co pozwala na usunięcie bakterii, wirusów, roztoczy, pleśni bądź pigmentów farb. Tego typu działanie to zasługa specyficznej budowy filtrów, których włókna o mikroskopijnych porach oddziałują na różne frakcje zanieczyszczeń z wykorzystaniem takich procesów jak przesiewanie, dyfuzja, inercja oraz przechwycenie.
Rosnąca świadomość konsumentów wraz ze wzrostem dostępności do wysokiej jakości urządzeń powoduje, że filtry HEPA stają się powoli standardem. Dla rzeszy klientów, ich obecność stanowi jedno z kluczowych kryteriów przy poszukiwaniu nowego domowego sprzętu. Zarówno filtry HEPA, jak i wiele innych elementów eksploatacyjnych do artykułów AGD można odnaleźć w ofercie hurtowni Popularna. Powyższe przedsiębiorstwo w swym asortymencie posiada również części zamienne oraz komponenty z branży chłodnictwa, klimatyzacji, wentylacji oraz gastronomii.
Czyszczenie i wymiana filtrów HEPA
Cienkie arkusze filtrów HEPA przypominają bibułę zwiniętą w harmonijkę, którą umieszcza się w ramce przy pomocy odpowiednich klejów. W większości przypadków posiadają one trzy warstwy łączone ze sobą żywicami, a jedna z nich często ma celu zatrzymanie nieprzyjemnych zapachów. Dla sprawnego działania filtrów, należy je właściwie konserwować, a konieczność czyszczenia bądź wymiany sygnalizuje praca urządzenia. Jeśli chodzi o odkurzacze, wskazówką do podjęcia działań, będzie ich głośna praca, szybkie nagrzewanie czy znacznie ograniczona moc ssąca.
To jakie zabiegi trzeba wykonać, zależy już od powłoki, z której zostały wykonane filtry. Do delikatnego czyszczenia nadają się wyłącznie elementy produkowane z szorstkiego poliestru, a zabiegi polegają na umyciu ich pod bieżącą wodą i przetarciu gąbką. Do pozbycia się zabrudzeń z zakamarków można zaś śmiało użyć chociażby patyczków higienicznych. Warto nadmienić, iż zanim filtr włożymy z powrotem do odkurzacza, trzeba poczekać na jego pełne wyschnięcie. O czyszczeniu można natomiast zapomnieć przy stosowaniu gładkich elementów powstałych z celulozy. Ich zużycie oznacza konieczność wymiany, a jej częstotliwość zależna jest od zaleceń producenta oraz stopnia intensywności użytkowania odkurzacza. Chociaż średnio wymiana przypada raz na rok, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzać stan komponentu znacznie częściej, zwłaszcza jeśli w domu przebywają zwierzęta. Do kwestii czystości filtra sumiennie muszą podchodzić również alergicy, którym dobrej jakości powietrze jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana