Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?
Wielu przedsiębiorców trzyma się zasady, że aby cokolwiek zarobić, najpierw należy odpowiednio zainwestować. Każda osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, zastanawia się, co dokładnie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. W naszym artykule przedstawiamy przykładowe wydatki, konieczne do osiągnięcia przychodów, o które można pomniejszyć podatek dochodowy. Zapraszamy do lektury!
Czym są koszty uzyskania przychodów?
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów to takie koszty, które zostały poniesione, aby osiągnąć przychody bądź zabezpieczyć bieżące źródła przychodów. Jak tłumaczą doradcy podatkowi, należy rozsądnie korzystać z dostępnych ulg, bo każdorazowe generowanie bardzo wysokich kosztów wiąże się z pozbywaniem określonego kapitału, a nie każdy przedsiębiorca może sobie na to pozwolić.
Przeczytaj również: Wybór formy opodatkowania - jak podjąć właściwą decyzję dla Twojej firmy
Czy w takim razie można dowolnie i arbitralnie decydować o tym, co stanie się kosztem uzyskania przychodów, a co nie? Odpowiedź na to pytanie została zawarta w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – kosztami nie mogą się stać: wydatki na reprezentację, odsetki z tytułu nieterminowych spłat zobowiązań podatkowych, wydatki na spłatę kredytów i pożyczek, a także odpisy amortyzacyjne, które przekraczają wartość 150 000 zł (dotyczy to wyłącznie aut osobowych). Aby uniknąć pomyłek, zawsze warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, który wskaże, jak uzyskać niższy podatek dochodowy.
Przeczytaj również: Korzyści płynące z outsourcingu usług rachunkowych.
Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Należy pamiętać, że każde wydatki muszą mieć ścisły związek z charakterem prowadzonej działalności gospodarczej. Powinny mieć także bezpośredni wpływ na wielkość przychodu, choć nie zawsze można wykazać ową bezpośredniość. Wtedy mówimy o wydatkach pośrednich, które z jednej strony zabezpieczają istniejące źródło przychodów, a z drugiej strony pozwalają zachować przychody na stałym poziomie, mimo że nie mają bezpośredniego wpływu na zwiększenie przychodu w danym miesiącu.
Przeczytaj również: Rola doradcy podatkowego w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa
Jak wyliczają pracownicy biura księgowego Enigma z Łodzi, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć towary handlowe i materiały podstawowe, domenę internetową, wyposażenie lokalu, usługi księgowe, opłaty bankowe, sprzęt komputerowy, samochód, zakup paliwa, oprogramowanie komputerowe, akcesoria do pracy, remont biura i wiele innych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana