Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ciepło na podczerwień w teorii i praktyce
Promienniki podczerwieni nie są nowością na rynku. Od dawna z nich korzystamy, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Najprostszym promiennikiem podczerwieni jest zwykła żarówka. Dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej daje ona światło oraz emituje ciepło. Czym właściwie jest promieniowanie podczerwone i jakie możliwości zastosowania ma w technice grzewczej?
Ogrzewanie na podczerwień w teorii
Promieniowanie podczerwone emitowane jest przez większość przedmiotów. Najsilniejszym promiennikiem podczerwieni jest słońce, którego ciepło poprawia samopoczucie i zapewnia komfort termiczny. Fale elektromagnetyczne nie ogrzewają powietrza, co możemy zauważyć, gdy cieszymy się promieniami słońca w mroźny dzień - w pełnym słońcu odczuwamy przyjemne ciepło, jednak temperatura powietrza znacząco się nie zmienia. W ten sam sposób działają promienniki podczerwieni – ogrzewają ciało, ściany, przedmioty, co wpływa na odczuwany w pomieszczeniu komfort cieplny.
Przeczytaj również: Herbata liściasta czy ekspresowa - co wybrać?
Promienniki podczerwieni mogą mieć różną formę, jednak zawsze źródłem ich zasilania jest energia elektryczna. W budynkach mieszkalnych najczęściej zastosowanie znajdują panele na podczerwień, maty i folie grzewcze. Możemy je znaleźć m.in. w ofercie firmy Soleo Heat – producenta grafenowego ogrzewania na podczerwień.
Przeczytaj również: Jakie wyróżniamy rodzaje druku wielkoformatowego?
Praktyczne zastosowania promieniowania podczerwonego
Ogrzewanie na podczerwień to ekonomiczny i ekologiczny system grzewczy, który może być zasilany ze źródeł konwencjonalnych, czyli z sieci energetycznej oraz alternatywnych źródeł energii m.in. paneli fotowoltaicznych. Jest to nie tylko ogrzewanie korzystnie wpływające na stan naszego zdrowia, ale również gwarantujące wysoką efektywność grzewczą.
Przeczytaj również: Porównanie różnych rodzajów kotłów: gazowych i na biomas
W niemal każdym domu znajdowała się niegdyś grzałka na podczerwień, która pozwalała szybko i efektywnie dogrzać pomieszczenia. W ten sam sposób działają nowoczesne promienniki podczerwieni. Mogą one stanowić główne źródło ogrzewania lub służyć w celu zwiększenia komfortu cieplnego. Efektywność działania promienników podczerwieni, które stosowane są w celach grzewczych, zależy od rodzaju zastosowanego materiału i technologii. Przyszłością techniki grzewczej jest grafen – materiał jest jednym z alotropów węgla. W sprzedaży dostępne są nie tylko grafenowe moduły, folie i grzejniki na podczerwień, ale także panele fotowoltaiczne.
Decydując się na korzystanie z ciepła, które powstaje dzięki promieniowaniu podczerwonemu, możemy zadbać nie tylko o własny komfort i cieszyć się możliwością przebywania w przytulnie ciepłych pomieszczeniach. Ogrzewanie na podczerwień pozwala także ograniczyć ryzyko związane ze stale rosnącym zanieczyszczeniem powietrza. Inwestując w nowe rozwiązania z zakresu techniki grzewczej, dbamy o to, aby nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się pięknem świata i oddychać pełną piersią, bez obaw o stan zdrowia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana