Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ciekawa historia żyrandoli

Zapewne wiesz, jak wyglądają żyrandole, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, od jak wielu lat są one wykorzystywane? Historia żyrandoli sięga wcześniejszych wieków, niż można by przypuszczać. Dowiedz się, jaka jest ich historia, czyli co jest uznawane za prototyp żyrandola i na jaki czas przypadł największy rozkwit produkcji tego typu lamp. Sprawdź koniecznie, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Polikandyliony jako pierwowzory współczesnych żyrandoli
Żyrandole są obecnie powszechnie wykorzystywane. W niemal każdym domu choć przez krótki okres wisiała taka lampa. Jeszcze kilka lat temu to właśnie żyrandole stanowiły podstawowe oświetlenie. Montowane były w salonach, jadalniach, sypialniach przedpokojach oraz w wielu innych pomieszczeniach, o różnym przeznaczeniu. Współcześnie żyrandole są tak samo popularne, jak na przykład kinkiety, plafony czy oświetlenie szynowe. Pomimo tego sprzedawcy oświetlenia, tacy jak przedstawiciele sklepu z lampami lunares.pl, cały czas zauważają duże zainteresowanie żyrandolami.
W związku z tym, że żyrandole nie tracą na popularności, wiele osób interesuje się ich historią – chcąc zyskać wiedzę na temat tego, dlaczego te wyjątkowe lampy są obecnie tak powszechnie wykorzystywane i jak to się stało, że zaczęły być produkowane na tak dużą skalę. Dlatego właśnie w dzisiejszym tekście opowiemy nieco o ciekawej historii wiszących żyrandoli. Dowiedz się, czym są polikandyliony i jaki mają związek z omawianymi przez nas lampami.
Historia żyrandoli sięga V wieku. To właśnie wtedy popularność zyskały polikandyliony, czyli duże ażurowe dyski cechujące się ramionami z zawiasami. Także one służyły do oświetlania pomieszczeń – z tą różnicą, że światło, które z nich padało, było emitowane przez zwykłe świece (na jednym polikandylionie mogło znaleźć się nawet kilkanaście świec).
XX wiek czasem największego rozkwitu dla żyrandoli
W międzyczasie doszło do rozwoju prostych form krzyżaków, a także okrągłych wyrobów przypominających współczesne żyrandole. Choć jeszcze w XV wieku tego typu lampy pojawiały się wyłącznie w bogatych domach kupieckich, bardzo szybko zaczęto produkować drewniane żyrandole przeznaczone dla osób o znacznie mniejszym majątku niż zamożni kupcy.
Okres baroku był czasem, w którym wygląd żyrandoli znacznie ewoluował. Tradycyjne modele zaczęły być wzbogacane różnorodnymi ozdobami, najczęściej błyszczącymi. Niemniej największy rozkwit dla żyrandoli przypadł na XX wiek. To właśnie wtedy żyrandole szczególnie zyskały na popularności, przez co ich produkcja stała się bardziej dynamiczna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana