Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Cięcie drzew i krzewów. Tajniki formowania
Wyhodowanie okazałych krzewów i drzew to nie wszystko. Trzeba jeszcze zadbać o to, by wyglądały atrakcyjnie. Równo przystrzyżony żywopłot czy efektownie uformowane iglaki to nie lada wyzwanie, ale ogród pielęgnowany w ten sposób to prawdziwa sztuka. Systematyczne cięcie drzew i krzewów sprawi, że ogród będzie zachwycał zarówno domowników, jak i gości. Formowanie roślin nie musi być specjalnością jedynie pracowników ogrodów botanicznych – właściciele prywatnych przydomowych ogrodów i działek także mogą zgłębić tajniki formowania drzew i krzewów.
Dlaczego warto przycinać drzewa i krzewy?
Przede wszystkim nie stworzymy pięknego, zielonego ogrodu bez systematycznej opieki nad roślinami. Regularna pielęgnacja ogrodu sprawia, że trawniki, kwiaty, drzewa i krzewy są w idealnej kondycji, nie usychają i nie są schorowane. Odpowiednie przycinanie drzew i krzewów daje im możliwość wzmocnienia się. Dzięki temu mogą wyrastać nowe gałązki i liście. Stają się silniejsze i gęstsze. Nawet jeśli nie formuje się drzewa lub krzewu w kształt geometryczny, właściwym cięciem można nadać mu schludniejszy wygląd. Można wykonać również cięcia prześwietlające, dzięki którym promienie słoneczne docierają do wewnętrznych liści i gałęzi. Formowanie i pielęgnacja ogrodu to świetne hobby, w którym można działać kreatywnie i mieć kontakt z przyrodą.
Formowanie kształtów drzew i krzewów
Wiele osób pielęgnuje drzewa i krzewy nie tylko po to, by były zdrowe, ale również aby pięknie się prezentowały. Jednak nie wszystkie drzewa i krzewy nadają się do formowania w kształty geometryczne, które bez wątpienia prezentują się zjawiskowo. Przede wszystkim do formowania warto wybrać takie rośliny, które nie rosną zbyt szybko. Nie wymagają one zbyt dużo pracy i lepiej się zagęszczają. Do formowania nadają się cis pospolity, bukszpan wieczniezielony, buk pospolity sosna, żywotnik, jałowiec, grab pospolity, głóg jednoszyjkowy czy lipa drobnolistna.
Samo formowanie wymaga cierpliwości i systematyczności. Przez kilka sezonów należy pozbywać się pędów, aby powoli dążyć do wymarzonego kształtu rośliny. Najczęściej spotykane kształty to spirale, kule, kolumny i stożki. Istnieje również styl japoński.
Styl japoński polega na formowaniu kształtu krzewu zgodnie z naturalnym jego potencjałem. Każdą roślinę ocenia się indywidualnie, a następnie dobiera jej formę. Dzięki temu ogród zyska niepowtarzalny styl. –tłumaczy ekspert z firmy „Nasz ogród” z Wejherowa, zajmującej się pielęgnacją roślin.
Technika formowania roślin ogrodowych
Warto zaznaczyć, że uformowanie roślin ogrodowych może trwać nawet kilka sezonów. Jeśli nie ma się cierpliwości lub czasu, warto wynająć do tego zadania specjalistę. Jeżeli jednak jesteś gotowy samodzielnie zadbać o przydomowe drzewa i krzewy, to musisz wiedzieć, że trzeba o nie dbać regularnie.
Niezbędnym narzędziem do formowania drzew i krzewów jest sekator lub nożyce do żywopłotu. Na początku należy wstępnie uformować pożądany kształt, nadając gałązkom kierunek rośnięcia. Następnie roślinę trzeba systematycznie przycinać, aby ostatecznie osiągnęła zamierzoną formę. Aby ułatwić sobie cięcie krzewu, można użyć specjalnego szablonu wykonanego z drutu. Jest to bardzo prosta metoda dla samouków. Wystarczy nałożyć drut na roślinę i wyciąć to, co wystaje ponad szablon.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana