Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Cięcie CNC krok po kroku
Przygotowanie detali maszyn i urządzeń czy elementów różnych konstrukcji wiąże się z koniecznością uzyskania określonych przez projektanta wymiarów. Żeby uniknąć niedokładności wynikających z błędu operatora, a także mieć możliwość szybkiego wykonania zadania korzysta się z maszyn sterowanych cyfrowo. Cięcie CNC pozwala na osiągnięcie dużej dokładności i powtarzalności.
Precyzyjna obróbka metalu
Obróbka metali wymaga dużej precyzji, która pozwala na uzyskanie detali o ściśle określonej charakterystyce. Elementy wykonane z metalu są wykorzystywane jako części wszelkiego rodzaju maszyn, urządzeń lub konstrukcji. Do tego by mogły one prawidłowo spełniać funkcje, do jakich zostały stworzone, niezbędne jest, by wszystkie ich podzespoły bardzo dobrze do siebie pasowały, a możliwe niedokładności mieściły się w granicach określonych przez projektanta. Zależy od tego nie tylko trwałość czy efektywność działania całości, lecz także bezpieczeństwo jej użytkowania – tłumaczy specjalista z firmy Bratech, która zajmuje się obróbką stali i aluminium.
Przy przygotowaniu elementów metalowych do dalszej obróbki lub bezpośredniego wykorzystania jednym z kluczowych procesów jest przygotowanie elementów odpowiadających zapotrzebowaniu. Materiał, który będzie poddawany kolejnym procesom technologicznym, musi być pocięty na odpowiednie wymiary. W przypadku bardziej złożonych urządzeń czy konstrukcji oraz przy prowadzeniu seryjnej produkcji zachodzi potrzeba przygotowania dużej ilości powtarzalnych elementów.
Jedną z najbardziej efektywnych metod stosowanych przy zadaniach wymagających przygotowania materiału o ściśle określonych rozmiarach w dużej ilości lub przygotowania wielu fragmentów różniących się pod względem wymiarów jest cięcie w technologiach korzystających z CNC.
Cięcie CNC – precyzja i powtarzalność wymiarów
CNC to inaczej cyfrowe sterowanie pracą urządzeń przeznaczonych do obróbki materiałów. Dzięki systemowi komputerowemu poszczególne urządzenia są w stanie realizować zadania zaplanowane przez osobę przygotowującą program ich pracy. Ponieważ sprzęt wykonujący program działa ściśle według jego ustaleń istnieje możliwość wykonywania kolejno różnych zaplanowanych operacji, np. cięcie materiału na odcinki o różnej długości albo dzielenie długiego fragmentu materiału na mniejsze, o określonych wymiarach.
Ciecie CNC będzie realizowane w różny sposób w zależności od rodzaju wykorzystywanego urządzenia. Nieco inaczej będzie przebiegał proces wycinania przy użyciu lasera, jeszcze inaczej przy cięciu strumieniem wody czy sterowanej cyfrowo przecinarki taśmowej. W przypadku urządzeń laserowych czy ciśnieniowych możliwe będzie precyzyjne wycinanie kształtu, cięcie przecinarką taśmową CNC będzie natomiast polegało na dzieleniu dłuższego materiału, np. prętów metalowych, rur czy profili na kawałki o określonej długości. Niezależnie jednak od rodzaju maszyny cięcie CNC zapewnia bardzo wysoką powtarzalność i dokładność uzyskiwanych wymiarów, dzięki niezwykle precyzyjnie działającym mechanizmom pozycjonowania głowicy roboczej lub materiału i ich dokładnemu przemieszczaniu w czasie pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana