Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Chwasty w ogrodzie i na rabacie, jak sobie z nimi poradzić?
Rosnące w ogrodzie i na rabacie chwasty bywają uciążliwe. Niektóre gatunki tych roślin trudno jest wyplenić, ponieważ co jakiś czas odrastają, zagrażając kwiatom i zabierając z gleby to, co najcenniejsze. Aby usunąć chwasty i nie uszkodzić innych roślin, należy zastosować odpowiednie preparaty i sprzęt. Nasiona dzikich roślin ukrywają się wszędzie i często są niewidoczne gołym okiem. Dopiero po wykiełkowaniu stają się prawdziwym problemem.
Wpływ chwastów na inne rośliny
Jak już wspomniano, dopóki chwasty nie zaczną wyrastać z ziemi, trudno jest dostrzec ich nasiona gołym okiem. Najłatwiej usuwa się je na początku wzrostu, kiedy są małe, a ich korzenie na tyle płytkie, że łatwo wychodzą z ziemi. Często trudno jest odróżnić chwasty od roślin ozdobnych, zwłaszcza gdy dopiero zaczynają kiełkować. Jak rozpoznać których pędów należy się pozbyć?
Z problemem można poradzić sobie różnymi sposobami. Jednym z nich jest zaznaczenie na rabacie miejsca posadzenia kwiatów. Jeśli to nie pomoże i nadal nie wiadomo, czy wystające z gleby kiełki to chwasty, czy kwiaty, można odczekać kilka dni, aż bardziej urosną i dadzą się rozpoznać po listkach. Pracownicy Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb doradzają, aby nie zwlekać zbyt długo. Chwasty szybko się rozrastają i zabierają pozostałym roślinom ozdobnym miejsce oraz wiele składników odżywczych z gleby.
Można także zdecydować się na posadzenie w ogrodzie bylin, które na tyle różnią się od chwastów, że ryzyko pomyłki jest znacznie mniejsze. Jeśli używa się ostrych narzędzi do usuwania kęp chwastów, należy uważać na korzenie drzew i krzewów, które można uszkodzić.
Jak wyplenić chwasty z ogrodu?
Chwasty zabierają wiele cennych składników odżywczych z gleby. Jeśli pojawią się w ogrodzie, rośliny mogą wysychać i być zagłuszane. Metod walki z intruzami jest wiele. Doskonale sprawdzają się chwastobójcze środki ochrony roślin. Wśród polecanych produktów znajdują się:
- środki na chwasty jednoliścienne, środki na chwasty dwuliścienne,
- nieselektywnie niszczące wszystkie szkodniki.
W większości są to płynne preparaty do rozcieńczenia z wodą.
Poza zwalczaniem chwastów ważna jest także profilaktyka. Jeśli przygotowujesz podłoże pod ogród lub rabatę, warto przekopać ziemię i wyciągnąć z niej wieloletnie chwasty, które będą szybko się rozrastać. W praktyce wygląda to tak, że najczęściej wykonuje się oprysk i po ok. 2-3 tygodniach przekopuje się teren glebogryzarką, przy okazji można powybierać korzenie chwastów, które zostały wyciągnięte spod ziemi. Dopiero po tej czynności sieje się trawnik czy wykonuje nasadzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana