Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Choroby zwierząt egzotycznych
Zwierzęta egzotyczne są coraz popularniejsze wśród właścicieli i podobnie jak koty, psy czy chomiki stają się domowymi pupilami. Niestety nie wszystkie kliniki weterynaryjne leczą takie gatunki. Właściciele zwierząt egzotycznych powinni mieć lekarza weterynarii, który będzie potrafił poradzić sobie z chorobami ich pupili. Na jakie choroby najczęściej chorują zwierzęta egzotyczne i na czym polega ich leczenie?
Najczęstsze choroby zwierząt egzotycznych
Najczęściej diagnozowaną chorobą u gadów i płazów przetrzymywanych w warunkach domowych jest metaboliczna choroba kości, szczególnie wskutek złego odżywiania, kiedy to ograniczona zostaje zdolność wchłaniania wapnia. Zaburzenia te prowadzą do zmian w układzie kostnym. U zwierzęcia wówczas mogą pojawiać się trudności w poruszaniu się, załamania kończyn, zwierzę jest nieczułe na bodźce zewnętrzne, nie ma apetytu oraz ma zaczerwieniony język. Choroba najczęściej występuje u żółwi lądowych, wodnych czy jaszczurek.
Decydując się na posiadanie egzotycznych zwierząt, musimy pamiętać, aby zapewnić im jak najlepsze warunki zbliżone do tych naturalnych. Nie zapominajmy o odpowiednio zbilansowanej diecie oraz odpowiedniej suplementacji – mówi lek. wet. z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie.
Częstą przypadłością zwierząt egzotycznych są również choroby pasożytnicze, które nasilają się w złych warunkach hodowlanych i objawiają się biegunkami, apatią, brakiem apetytu, bladymi błonami śluzowymi. W przypadku chorób pasożytniczych wywołanych przez roztocza, np. u ptaków, pojawiają się trudności w oddychaniu, podczas którego słychać świst a ogólna kondycja ptaka pogarsza się. Inną dolegliwością spotykaną u zwierząt egzotycznych są złamania i urazy kończyn lub skrzydeł. Jeżeli zauważymy, że nasz pupil zachowuje się inaczej niż zawsze a jego kondycja uległa pogorszeniu, powinniśmy udać się jak najszybciej do weterynarza.
Leczenie zwierząt egzotycznych
Wiele klinik weterynaryjnych świadczy usługi skierowane dla zwierząt egzotycznych, m.in. dla królików, tchórzofretek, szynszyli, chomików dżungarskich i syryjskich czy papug. Zajmują się chirurgią urazową, diagnozują i leczą choroby układu pokarmowego, wątroby, układu oddechowego, moczowego, rozrodczego czy układu nerwowego. Pamiętajmy, że zwierzęta egzotyczne potrzebują pomocy w przypadku schorzeń przewlekłych lub chorób związanych z wiekiem. W zakres świadczonych przez weterynarzy usług wchodzi, m.in. profilaktyka, diagnostyka wspomagana badaniami parametrów biochemicznych krwi oraz badaniami RTG i TK, leczenie chorób wewnętrznych, sprawdzanie drożności dróg oddechowych i badanie pod kątem alergii, przeprowadzanie operacji chirurgicznych czy zabiegów z zakresu stomatologii. Leczeniem zwierząt egzotycznych w Chorzowie zajmują się wybrane przychodnie weterynaryjne, które świetnie potrafią sobie poradzić z chorobami naszych egzotycznych pupili. Jeżeli po raz pierwszy zostajemy właścicielem zwierząt egzotycznych lub zauważyliśmy, że nasz pupil zachorował wybierzmy się na wizytę do kliniki weterynaryjnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana