Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Chłodnice w konstrukcjach maszyn budowlanych
Jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu to odpowiedni układ chłodzenia – niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy, czy maszyna budowlana. W zależności od konstrukcji oraz charakteru sprzętu, w którym jest wykorzystywany, może być umieszczony zarówno z przodu, jak i z tyłu. Z uwagi na specyficzny sposób działania, troskę o środowisko naturalne oraz względy wytrzymałościowe tego typu wyposażenie wykonywane jest przede wszystkim z wysokiej jakości aluminium.
Chłodnice do maszyn budowlanych – podstawowe informacje
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele chłodnic specjalistycznych do maszyn budowlanych – różnych producentów. Wyróżnia się przede wszystkim modele do:
- cieczy,
- powietrza.
Najważniejszym parametrem każdej chłodnicy jest odpowiednia wymiana ciepła – niezależnie od warunków pracy. Urządzenia budowlane bardzo często wykorzystywane są w miejscach, gdzie narażone są na działanie wysokich i niskich temperatur, dużego zapylenia oraz wielu innych szkodliwych czynników. Trwałość tego elementu jest więc konieczna do tego, aby sprzęt pracował w trybie ciągłym - bez awarii, które mogą okazać się niezwykle kosztowne dla przedsiębiorstwa.
Jak działają chłodnice do urządzeń budowlanych?
Specjalista z firmy Radiator Service zauważa:
Chłodnice wykorzystywane w maszynach budowlanych działają bardzo podobnie do tych znanych z samochodów osobowych. Jedyna różnica jest taka, że ich wielkość i parametry są zdecydowanie bardziej rozbudowane. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku koparek, spychaczy, dźwigów, pomp betonowych, wózków widłowych, ciągników i wielu sprzętów budowlanych.
Rodzaje chłodnic dostępne na rynku
W związku z tym, że układy chłodnicze wykorzystywane są w niemal każdej maszynie budowlanej, na rynku dostępnych jest wiele modeli – dopasowanych pod konkretne wymagania użytkownika. Wymienić można chłodnice:
- cieczy, które stanowią element odpowiedzialny za chłodzenie jednostki napędowej danego pojazdu; do głównych zadań tego rodzaju chłodnicy należy oddawanie wytworzonego przez silnik ciepła za pośrednictwem znajdującego się w niej płynu chłodzącego,
- powietrza, czyli inaczej intercoolery, które stosowane są przede wszystkim w silnikach spalinowych posiadających dodatkowe doładowanie; zadaniem intercoolera jest schłodzenie powietrza w sprężarce, zanim zostanie ono przetransportowane do silnika pojazdu – jest to niezwykle istotne, gdyż bezpośrednio wpływa na moc danej maszyny,
- oleju - odpowiedzialne za utrzymywanie w odpowiedniej temperaturze oleju silnikowego, przekładniowego oraz układów wspomagających odpowiednie działanie hydrauliki w pojeździe,
- klimatyzacji – wpływające na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz kabin sterujących podczas pracy w gorące dni,
- ogrzewania, które działają podobnie jak chłodnica klimatyzacji, z tą różnicą, że zamiast schładzać powietrze, ich zadaniem jest jego ogrzewanie.
Bardzo często wykorzystywane są także wentylatory. Są to niepozorne urządzenia często pomijane przy kompletowaniu wyposażenia budowlanego. Odpowiadają one jednak za wspieranie pracy zastosowanych w maszynach układów chłodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana