Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka żurawi dźwigowych
Określenia „żuraw dźwigowy” używa się w odniesieniu do szerokiej grupy urządzeń dźwignicowych, służących do przemieszania ładunków na ograniczonej przestrzeni. Mamy tu więc do czynienia z urządzeniami transportu bliskiego, które umożliwiają szybkie wykonywanie prac związanych z załadunkiem i przeładunkiem towarów o pokaźnych gabarytach i dużej wadze. Żurawie używane są również do przenoszenia ładunków w zakładach przemysłowych i na budowach.
Ze względu na konstrukcję i możliwe sposoby wykorzystania wyróżnia się wiele rozmaitych urządzeń dźwignicowych. Znajdziemy tu m.in. schody ruchome i windy, niebędące żurawiami urządzenia przeładunkowe i do manipulacji ładunkami, podesty i podnośniki budowlane oraz interesujące nas w niniejszym opracowaniu żurawie.
Rodzaje żurawi dźwigowych
Również grupa żurawi dźwigowych charakteryzuje się dużą różnorodnością. Zalicza się do niej pełnowymiarowe, stacjonarne żurawie wieżowe, żurawie samojezdne, w tym samochodowe dźwigi HDS i popularne w ostatnim czasie mini dźwigi do prac budowlanych i montażowych. Podstawowym kryterium klasyfikacyjnym jest sposób montażu żurawia na miejscu pracy oraz możliwość lub brak możliwości szybkiego przemieszczania urządzenia (żurawie szybkomontujące, samojezdne i przenośne). Dodatkowo ze względu na rodzaj napędu dźwigi samojezdne dzieli się na spalinowe i elektryczne.
Parametry robocze żurawi
Najważniejszym parametrem każdego dźwigu budowlanego jest udźwig, czyli maksymalna wartość obciążenia wyrażona w tonach lub w kilogramach. Udźwig żurawia zależy od wielu czynników, w tym długości wysięgu i wysięgnika, jego kąta nachylenia oraz sposobu podparcia żurawia. Przykładowo mini żuraw dźwigowy Maeda CC1485S-1 dostępny w naszej ofercie może podnosić ładunki o masie 6 ton na wysokość 2,6 metra – opowiada specjalista z firmy MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski.
Dwa kolejne parametry wyrażone w metrach opisują wysokość podnoszenia oraz głębokość opuszczania ładunku. Wysokość podnoszenia określa maksymalną odległość między poziomą osią haka a podłożem, na którym posadowiony jest dźwig. O głębokości opuszczania mówimy w sytuacji, gdy żuraw wykorzystywany jest do przemieszczania ładunków w pionie poniżej poziomu posadowienia dźwigu, a więc np. w sytuacji, gdy żuraw pracuje na skraju wykopu lub z poziomu stropu. W kontekście żurawi samojezdnych typu Pick & Carry ważnym parametrem jest zdolność pokonywania wzniesień wyrażana w stopniach. Na wydajność pracy dźwigu w dużej mierze wpływa prędkość ruchów roboczych, w tym podnoszenia, opuszczania i obrotu, a także prędkość jazdy. Istotną cechą każdego żurawia dźwigowego jest masa, warunkująca możliwość bezpiecznego użycia sprzętu na podłożach o określonej nośności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana