Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka wysokiej jakości jedwabiu
Jedwab kojarzy się z luksusem, klasą i stylem. Materiał jest bardzo przyjemny w dotyku, delikatny, a jego struktura nie ma sobie równych. Wysoka jakość i wszechstronne zastosowanie materiału doceniane są od setek lat. Z jedwabiu szyto królewskie szaty, piękne balowe suknie, a także ornaty biskupie. Stroje zachwycały, hipnotyzowały i urzekały swoim pięknem i kunsztem. Jakie są właściwości wysokiej jakości jedwabiu?
Jedwab, czyli szlachetne włókno wywodzące się z Azji
Materiał był przez około 2 tys. lat produkowany jedynie w Chinach, skąd przewożono go tzw. jedwabnym szlakiem do Europy i na Bliski Wschód. Choć Chińczycy pilnie strzegli tajemnicy związanej z pozyskiwaniem tego szlachetnego włókna, po pewnym czasie proces produkcji przestał być zagadką. Jedwab wytwarzany jest z oprzędów gąsienic dwóch gatunków motyli: jedwabnika dzikiego (dębowego) oraz hodowlanego (morwowego). Włókna uzyskane z tego ostatniego są nieco cieńsze i bardziej połyskujące, przez co chętniej stosowane w produkcji m.in. ubrań.
Przeczytaj również: Ubranka handmade wracają do łask – sprawdź dlaczego
Krótka charakterystyka materiału jedwabnego
Większość osób doskonale wie, jak wygląda jedwab. Jednak czy na pewno potrafimy odróżnić materiał słabej klasy od wysokiej jakości włókna? Zapytaliśmy o to eksperta z atelier Silk Epoque, w którym powstają designerskie kolekcje ze 100-procentowego jedwabiu:
Prawdziwy jedwab jest bardzo delikatny, śliski oraz miękki. Struktura materiału odznacza się idealną gładkością i subtelnym połyskiem. Jedwab jest uważany za jedno z najbardziej eleganckich włókien – nie bez powodu był wykorzystywany do szycia królewskich strojów i zapierających dech w piersiach sukni balowych. Ogromną zaletą tego materiału jest jego sprężystość oraz wysoka odporność na rozciąganie. Co więcej, prawdziwy jedwab nie wywołuje reakcji alergicznych, a także świetnie zatrzymuje ciepło.
Jakie tkaniny powstają z jedwabiu?
Satyna, muślin, krepa, szyfon… to tylko niektóre z tkanin, które otrzymuje się ze 100-procentowego jedwabiu. Projekty powstałe na bazie wymienionych materiałów są bardzo zwiewne, lekkie i delikatne. Z tego właśnie powodu wykorzystuje się je do produkcji jedwabnych sukienek wieczorowych, spódnic, koszuli, a nawet bielizny. Nieziemsko prezentują się również suknie ślubne wykonane z wysokiej jakości jedwabiu, który przepięknie układa się na każdym typie sylwetki. Jednak projektowanie strojów z tego szlachetnego materiału nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Wymaga nie tylko wieloletniej wprawy, ale również posiadania pewnego rodzaju wizji, która pozwoli stworzyć wymarzone kreacje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana