Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka skrzynek kartonowych
Opakowania z kartonu są szeroko wykorzystywane zarówno w życiu codziennym, jak i w zastosowaniach przemysłowych. W ostatnim czasie mają one olbrzymie znaczenie również dla branży spożywczej, która szukając oszczędnych i ekologicznych metod transportu oraz przechowywania żywności, coraz częściej sięga właśnie po pudełka tekturowe w różnych wariantach.
Karton – ważny gracz na rynku opakowań
Na polskim rynku opakowań sektor pudeł tekturowych i papierowych od lat niezmiennie utrzymuje mocną drugą pozycję, tuż po opakowaniach z tworzyw sztucznych. Istotne zdaje się przy tym, że w przeciwieństwie do opakowań plastikowych, produkcja wyrobów kartonowych wzrasta, wytrwale goniąc lidera. Na taki stan rzeczy wpływa rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów, którzy wymuszają na producentach sięganie po bardziej przyjazne środowisku rozwiązania. Opakowania z tektury wykorzystywane są chętnie przez branżę spożywczą, gdzie sprawdzają się i w handlu hurtowym, i detalicznym. W kontekście opakowań spożywczych z kartonu, wyróżnia się 3 główne segmenty:
opakowania z tektury litej i kaszerowanej, np. jednostkowe opakowania na słodycze, ryż itd.; często dekorowane w celach marketingowych,
opakowania kartonowe do płynnej żywności, np. na soki, mleko itd.; z wnętrzem wykończonym powłokami z tworzyw sztucznych,
opakowania z tektury falistej, np. skrzynki kartonowe na owce i warzywa; wykorzystywane w transporcie i na stoiskach ekspozycyjnych.
Skrzynki kartonowe na owoce i warzywa
Opakowania kartonowe, które służą do transportu i przechowywania owoców lub warzyw, ze względu na duży ciężar tych artykułów spożywczych oraz ich wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne (szczególnie w przypadku owoców miękkich), muszą być produkowane z wielowarstwowej tektury o bardzo dobrej odporności. Ważne jest, by skrzynki były złożone w sposób zapobiegający ewentualnemu rozklejaniu się pod wpływem dużego ciężaru. Dlatego bardzo często skrzynki na warzywa i owoce produkuje się metodą wykrojnikową (kategoria 04 w klasyfikacji FEFCO). Jeśli w charakterze skrzynki ma być wykorzystywane pudło klapowe, ważnej jest, by połączenia ścian wykonano bardzo mocnym klejem lub za pomocą zszywek. Ponieważ skrzynki zwykle nie posiadają górnej klapy, a podczas transportu często ustawiane są jedna na drugiej, ścianki opakowania powinny posiadać wzmocnienia, zapobiegające zgniataniu i uginaniu się tektury. Skrzynki tekturowe dostępne są w różnych fasonach, a najwygodniejsze modele posiadają uchwyty, ułatwiające przeładunek towarów. Niektórzy producenci opakowań kartonowych, w tym również przedsiębiorstwo WOK z Barłożni Wolsztyńskiej, obok oferty katalogowej, proponują swoim klientom tworzenie opakowań na zamówienie. Duże doświadczenie i rozbudowany park maszynowy, pozwalają realizować nawet najbardziej skomplikowane projekty opakowań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana