Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka licówek porcelanowych i kompozytowych
Licówki są doskonałym sposobem na poprawę wyglądu naszych zębów. Mogą być wykonane z różnych materiałów: akrylu, kompozytu, ceramiki lub porcelany. W zależności od materiału, z którego zostaną stworzone różnią się właściwościami oraz wyglądem. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce licówek porcelanowych oraz kompozytowych. Czym się od siebie różnią?
Stomatologia estetyczna oferuje wiele metod poprawy wyglądu zębów: przez wybielanie, po wstawianie licówek kompozytowych lub porcelanowych. W przypadku licówek możliwa jest nie tylko zmiana koloru, ale również kształtu zębów. Jest to więc rozwiązanie kompleksowe – dzięki licówkom zyskujemy całkowicie nowy uśmiech.
Czym są licówki?
Licówki to bardzo cienkie płatki zakładane na przednią część zębów. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Niezależnie od tego, z czego są wykonane ich cel jest jeden: wyeliminowanie niedoskonałości zębów, takich jak nierównomierny kształt, nieodpowiednia długość lub kolor, czy uszkodzenia fragmentów zęba.
Licówki można zamocować na zębach na dwa sposoby: z uprzednim szlifowaniem lub bez. W przypadku szlifowania konieczne jest usunięcie wierzchniej warstwy szkliwa, w celu stworzenia miejsca pod licówkę. Jest to konieczne w przypadku ingerencji w zęby, na przykład zbyt duże lub wysunięte. Przy zakładaniu licówek bez szlifowania jest to proces odwracalny. Stosuje się go w przypadku zmiany koloru lub długości zębów.
Różnice między licówkami kompozytowymi a porcelanowymi
Licówki kompozytowe wykonane są z kilku rodzajów materiałów, gwarantujących wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Są jednak mniej wytrzymałe niż ich porcelanowe odpowiedniki, dlatego jest to rozwiązanie na kilka lat. Wytrzymałość licówek kompozytowych szacuje się na 2 do 5 lat. Dodatkowo kompozyt ma jednolity i mało naturalny kolor oraz może ulegać przebarwieniom. Niewątpliwymi zaletami licówek kompozytowych jest cena, kilkukrotnie niższa od porcelanowych oraz szybkość realizacji, ponieważ można je wykonać podczas jednej wizyty.
Licówki porcelanowe mają niezwykle naturalny wygląd i bardzo dużą wytrzymałość – mówi stomatolog z gabinetu dentystycznego Rojek Dental z Olsztyna – Są rozwiązaniem, które będzie służyć przez długi czas. Doskonale imitują naturalne szkliwo zębów, są również idealnie dopasowane, ponieważ wykonuje się je na wymiar. Są odporne na przebarwienia oraz osadzanie się kamienia nazębnego.
Ich wysoka jakość ma jednak swoją cenę oraz wymaga kilku wizyt w gabinecie, celem dokładnego dopasowania. Efekt końcowy jest jednak zdecydowanie lepszy niż w przypadku licówek kompozytowych.
Niezależnie jednak od tego, jakiego rodzaju licówki wybierzemy warto skorzystać z usług doświadczonego specjalisty. Tylko dobry stomatolog zapewni naturalny i atrakcyjny efekt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana