Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka kotłów na ekogroszek
Popularność ekogroszku wzrasta z każdym rokiem. Dziś to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych materiałów opałowych, wypierający tradycyjny węgiel kamienny i brunatny. Sporą zaletą ekogroszku – na co wskazuje jego nazwa – są walory ekologiczne, niemal dorównujące drewnu czy pelletowi. Z tego i innych względów, kotły na ekogroszek na stałe zadomowiły się w gospodarstwach jednorodzinnych. Jak wybrać dobry kocioł?
Moc kotła ma znaczenie
Podstawową zaletą ekogroszku jest jego wydajność. Wartość opałowa materiału osiąga poziom 25 MJ/kg i spokojnie wystarcza do ogrzania nawet słabo zaizolowanych, bardzo starych domostw. Oczywistym warunkiem dobrego ogrzewania jest dobór właściwego kotła, dostosowanego do powierzchni i stanu nieruchomości. W przypadku wspomnianych, starych zabudowań bez odpowiedniej izolacji i ceglanych przegród zewnętrznych, dla wydajnego ogrzania każdego metra kwadratowego powierzchni potrzeba około 100 W. Na tej podstawie możemy wyliczyć potrzebną ilość ekogroszku. Sporym błędem jest zakup kotła o zbyt dużej mocy. Taka konstrukcja będzie niepotrzebnie spalać spore ilości paliwa, co doprowadzi do strat ekonomicznych. Oczywiście błędne jest także kupowanie kotła o zbyt małej mocy. Wówczas możemy mieć do czynienia z niedogrzaniem pomieszczeń oraz ze zbytnim przeciążaniem urządzenia – objaśnia przedstawiciel Zakładu Produkcji Kotłów C.O. Oksana.
Zapotrzebowanie na ekogroszek
Standardowo, do ogrzewania domu średniej wielkości wystarczy kocioł na ekogroszek o mocy mniej więcej 20 kW. Średnie spalanie kotła wynosi w takiej sytuacji ok. 2 kilogramów ekogroszku na godzinę. W przypadku gorzej ocieplony i starych domów, w ciągu pół roku będziemy zatem potrzebować ponad 5 ton ekogroszku. To koszt ok. 4000 złotych (przy założeniu, że korzystamy z paliwa najwyższej klasy). Oczywiście im lepszy standard budownictwa, tym mniejsze zapotrzebowanie na paliwo. W przypadku nowszych zabudowań, koszty ogrzewania mogą wynieść nawet połowę wskazanych powyżej wartości.Sztuka wyboru kotła
Ceny kotłów na ekogroszek wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Za tańsze modele zapłacimy ok. 5 tysięcy, za droższe nawet 20 tysięcy. Szukając odpowiedniego urządzenia, należy zwrócić uwagę na jego poszczególne parametry – powierzchnię którą może ogrzewać, rodzaj stosowanego paliwa (niektóre kotły nie obsługują wyłącznie ekogroszku) oraz typy sterowników. Nowoczesne sterowniki to dodatkowa funkcjonalność, w postaci automatycznej korekcji ilości dostarczanego paliwa, jego kaloryczności itd. Ciekawą ofertą kotłów na ekogroszek oraz innych kotłów C.O. dysponuje firma Oksana z Pleszewa. Warto przy tym pamiętać, że koszt kotła – choć dla wielu gospodarstw spory – stanowi wydatek jednorazowy. W dalszej perspektywie z pewnością się zwróci, z uwagi na korzyści ekonomiczne zyskane w wyniku racjonalnego ogrzewania pomieszczeń domowych.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana