Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka klimatyzacji do namiotu
Klimatyzatory to urządzenia w dzisiejszych czasach powszechnie spotykane w obiektach takich jak centra handlowe, dworce, biurowce, budynki ważnych instytucji… Coraz więcej osób decyduje się na ich montaż również we własnych domach i mieszkaniach. Jednakże klimatyzator nie musi być montowany na stałe – specjalnego klimatyzatory znajdują również zastosowanie w chłodzeniu obiektów tymczasowych, takich jak namioty.
Dwa rodzaje klimatyzatorów?
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje klimatyzatorów, przeznaczonych do chłodzenia namiotów oraz innych obiektów tymczasowych – klimatyzatory freonowe i ewaporacyjne.Klimatyzatory freonowe pod względem zasady działania nie różnią się od zwykłych klimatyzatorów montowanych na stałe, które spotyka się powszechnie w budynkach – wyjaśnia przedstawiciel firmy Elite THERMO Polska – Chłodzenie powietrza odbywa się poprzez zabranie z niego energii cieplnej . W tym celu wykorzystuje się czynnik chłodzący, krążący w klimatyzatorze. Na początku procesu czynnik jest zimny, dzięki czemu może on przejąć energię cieplną powietrza zgromadzonego w namiocie i zostawić je schłodzone – takie zimne powietrze dostaje się do wnętrza namiotu przez elastyczną, długą rurę. Ogrzany czynnik z kolei wędruje do kompresora, gdzie jego temperatura i ciśnienie wzrastają, a następne do skraplacza, w którym może on oddać zgromadzoną energię cieplną – ciepło odprowadzane jest inną rurą poza namiot. Następnie czynnik wędruje do zaworu dławiącego, gdzie jego ciśnienie i temperatura spada. Kiedy jest już zimny, wpada do parownika, gdzie cały cykl rozpoczyna się na nowo. Klimatyzatory freonowe to klasyczne rozwiązanie , które sprawdzi się niemalże w każdym tymczasowym obiekcie.
Klimatyzatory ewaporacyjne
Urządzenia ewaporacyjne wyglądem przypominają sześciany, których ścianki zostały wykonane z przepuszczającego powietrza materiału. Materiał ten nasączany jest wodą. Klimatyzator jest w stanie z dużą efektywnością przetłaczać powietrze przez mokre ścianki, z których odparowuje płyn. W ten sposób można schłodzić powietrze wewnątrz namiotu nawet o 8 stopni C. Żeby klimatyzator mógł działać poprawnie, należy zapewnić mu odpowiedni przepływ świeżego powietrza – w przeciwnym wypadku dojdzie do skraplania się wilgoci na ścianach pomieszczenia, a sama efektywność urządzenia znacząco spadnie. Klimatyzatory tego typu posiadają wiele zalet, m.in. pobierają nawet 90% mniej energii, niż klimatyzatory freonowe, skutecznie oczyszczają powietrze z pyłków i innych zanieczyszczeń, można je również nasączyć środkami zapachowymi. Niestety, nie spiszą się w namiotach o niewielkiej kubaturze, a ponadto dość głośno pracują.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana