Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka i zastosowanie szalunków ściennych
Wylewanie betonowych elementów, takich jak stropy, schody czy ławy fundamentowe to podstawowa czynność, którą wykonuje się podczas budowy domów. Ich odpowiednie kształtowanie jest możliwe dzięki szalunkom. Szalunki są konstrukcją mającą zatrzymywać wylany beton na wyznaczonym obszarze. Wykonuje się je zazwyczaj z desek, tworząc formę, dzięki której mieszanka betonowa może uzyskać oczekiwany kształt. Różne elementy konstrukcyjne wymagają innego typu szalunków. Z tego względu warto dowiedzieć się, przy jakich pracach dany rodzaj szalunków będzie najbardziej odpowiedni. Jakie szalunki wybrać?
Z czego mogą być wykonane szalunki?
Tradycyjne szalunki są wykonywane zazwyczaj z drewna, jednakże jest to dosyć pracochłonne rozwiązanie. Powoli zastępuje się je szalunkowymi systemami, budowanymi ze sklejki drewnianej oraz stalowych elementów. Jeśli chodzi o szalunki z desek, to wytwarza się je głównie z drewna sosnowego. Ich największą zaletą jest to, iż nie chłoną wody oraz są tanie i łatwo dostępne. Szalunki mogą być także wykonane z płyt, które są tworzone zazwyczaj ze specjalnej szalunkowej sklejki, która jest laminowana papierem impregnowanym.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę kupując szalunki używane?
Szalunki ścienne, które ze względu na ciężar konstrukcji mogą być lekko bądź średnio gabarytowe, są zazwyczaj wykonane z aluminium i ocynkowane. Taka budowa zapewnia im trwałość oraz wytrzymałość. Ponadto szalunki ścienne produkuje się w taki sposób, aby ich poszczególne części można było łatwo ze sobą połączyć.
Przeczytaj również: Dobór deskowania - podstawowe kryteria
Zastosowanie szalunków ściennych
Szalunki ścienne są wykorzystywane przede wszystkim przy zabezpieczaniu otworów, które znajdują się w ścianach. Mogą także pełnić funkcję wsporników przy elementach ozdobnych elewacji.
Jak mówi specjalista z firmy Stern Service zajmującej się m.in. sprzedażą i skupem rusztowań oraz szalunków: Szalunki ścienne są doskonałym rozwiązaniem w przypadku zabezpieczania nadproży, które znajdują się w otworach na drzwi oraz okna. Dzielą się na szalunki do montażu ręcznego, a także do montażu dźwigiem. Ten drugi sposób jest przeznaczony dla szalunków wielkogabarytowych. W przypadku szalunków ściennych, ramy szalunkowych płyt są wykonywane z zamkniętych profili ze stali. Poszycie płyt jest natomiast wytwarzane z wielowarstwowej sklejki.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szalunków?
Odpowiedni dobór szalunków jest konieczny, aby móc dobrze wykonać prace budowlane. Wybór zbyt zaawansowanej konstrukcji może sprawić kłopot już na etapie montażu oraz demontażu szalunku. Zbyt prosta konstrukcja może z kolei uniemożliwić dokończenie danych prac. Wybór odpowiednich szalunków będzie także uzależniony od wybranej technologii wykonywania robót. Bardzo ważne jest więc dokładne przeanalizowanie kolejnych etapów inwestycji, aby wszystko mogło przebiec sprawnie.
Szalunki stanowią jeden z podstawowych elementów podczas wykonywania prac budowlanych. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczanie masy betonowej przed wypłynięciem. Dobór odpowiednich szalunków zależy od rodzaju prac, jakie będą wykonywane przy ich pomocy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana