Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka i zalety kotłowni kontenerowych
Zgodnie z wymogami prawa budowlanego, kocioł na paliwo stałe zawsze musi znajdować się w wydzielonym pomieszczeniu, czyli w kotłowni. Również wymiary takiego pomieszczenia oraz jego dodatkowe wyposażenie, w tym np. wentylacja czy drzwi, muszą spełniać wymogi określone ściśle przepisami. Co zrobić w sytuacji, gdy nie mamy technicznej możliwości wygospodarowania kotłowni wewnątrz ogrzewanego budynku?
Bezpieczna kotłownia
Podczas modernizacji lub projektowania systemu grzewczego dla nowego budynku, inwestor stoi przed wieloma trudnymi decyzjami. Pierwsza z nich dotyczy rodzaju paliwa, jakie będzie wykorzystywane do ogrzewania, zaś kolejne są zwykle jej konsekwencjami – mówi specjalista z przedsiębiorstwa Gizex.Wybierając kocioł na dowolne paliwo stałe lub olej opałowy, musimy też pamiętać o prawidłowym wykonaniu kotłowni. Choć wszelkie wymogi odnośnie tego pomieszczenia opisane są prawnie, warto pamiętać, że u podstaw ich zapisów leży przede wszystkim troska o bezpieczeństwo. Stąd wymiary kotłowni, sposób jej wentylacji i zabezpieczeń przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się dymu i ognia, muszą zapewniać maksymalne bezpieczeństwo użytkowników ogrzewanego budynku, a także znajdujących się w nim przedmiotów. Najprostszym sposobem na budowę bezpiecznego pomieszczenia na kocioł jest wybór kotłowni kontenerowej.
Fenomen kotłowni kontenerowych
Kotłownie kontenerowe są stosunkowo nowym rozwiązaniem w polskim budownictwie. Dotychczas najczęściej kotłownie umieszczano w piwnicach budynków mieszkalnych, zaś w przypadku nowszych domów jednorodzinnych, opalanych czystymi biopaliwami, niekiedy na parterze. Zdarza się jednak, że nowy kocioł ma zasilać ogrzewanie w starym budynku, gdzie nie ma możliwości wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni na kotłownię. Bywają też sytuacje, gdy decyzja o wyborze kotła zapadła zbyt późno, by modyfikować projekt nowopowstającego domu. W takich przypadkach kotłownia kontenerowa jest idealnym rozwiązaniem. Kotłownia kontenerowa to nic innego niż wolnostojący budynek umieszczony obok domu, w którym znajduje się kocioł wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, czyli automatyką i osprzętem. Co ciekawe – i bardzo korzystne dla inwestora – w przypadku kotłowni kontenerowych o powierzchni do 25m2 niewymagane jest zezwolenie na budowę, ani nawet zgłoszenie takiego budynku. W kotłowni kontenerowej bez trudu można umieścić pełne wyposażenie, niezbędne do spełnienia przez pomieszczenie wymogów prawnych, przy czym należy spodziewać się kosztów mniejszych, niż w przypadku adaptacji pomieszczeń znajdujących się wewnątrz ogrzewanego budynku. Zatem bezpieczeństwo, wygoda, łatwość sprostania wymogom przepisów odnośnie pomieszczenia na kocioł grzewczy, a także niskie koszty inwestycji, to najważniejsze zalety kotłowni kontenerowej.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana