Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka badania termowizyjnego
Energia cieplna to z jednej strony komfort użytkowania obiektu, a z drugiej koszt jej wytworzenia po stronie inwestora. Badania termowizyjne, pozwalające zbadać poziom emisji ciepła w danym obiekcie, umożliwiają wprowadzenie działań, dzięki którym zracjonalizowana zostanie gospodarka energią. Na czym dokładnie polegają badania termowizyjne oraz jakie znajdują zastosowania?
Na czym polega badanie termowizyjne?
Badanie termowizyjne służy określeniu poziomu emisji energii cieplnej określonych obiektów poprzez rejestrację promieniowania podczerwonego. Badania te przeprowadza się w domach, blokach, biurowcach i innych obiektach mieszkalnych oraz o innym przeznaczeniu. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, wykonywane w czasie rzeczywistym w sposób bezdotykowy za pomocą kamery termowizyjnej.Kamera termowizyjna to zaawansowane technologicznie urządzenie służące do rejestracji fal elektromagnetycznych. – Tłumaczy specjalista reprezentujący firmę NEBI Sp. z o.o., która specjalizuje się w ekspertyzach budowlano-inwestycyjnych i przeprowadza badania termowizyjne. - Badanie termowizyjne opiera się na zjawisku promieniowania podczerwonego, czyli emisji energii cieplnej przez dane obiekty. Kamera termowizyjna umożliwia rejestrację różnic w zakresie promieniowania cieplnego i uzyskanie na tej podstawie dwuwymiarowych obrazów termicznych. Termogramy te składające się z różnokolorowych izoterm ukazują rozkład temperatur w danym obiekcie i pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości związane z gospodarką energetyczną, zwłaszcza mostki cieplne, pęknięcia i uszkodzenia przegród czy izolacji, a także napływy wody prowadzące do strat energii w budynku.
Zastosowanie badań termowizyjnych
Wykrycie i zlokalizowanie wad konstrukcyjnych czy usterek budowlanych prowadzących do strat ciepła ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji gospodarki energetycznej w obiektach. Z tego powodu badania termowizyjne przeprowadza się w następujących sytuacjach:- Weryfikacja jakości wykonawstwa w budowanych obiektach;
- Remonty i termorenowacje istniejących budynków;
- Przeprowadzanie audytów energetycznych;
- Sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej budynków;
- Wykonywanie ekspertyz budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana