Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Cechy i zastosowanie latarek iskrobezpiecznych
Wybuch gazu to bardzo niebezpieczna sytuacja – szczególnie, że nie trzeba wiele, by do niej doprowadzić. Wystarczy niewielka nieszczelność w instalacji gazowej, takiej jak w wielu polskich domach, i najmniejsza iskierka, by zagrożone było zdrowie lub życie osób dookoła. Żeby nie dopuścić do takich wypadków, służby ratunkowe i fachowcy wyposażani są w specjalne latarki iskrobezpieczne.
Czym jest latarka iskrobezpieczna?
Latarka iskrobezpieczne to odmiana latarki, która dzięki zastosowanym w jej produkcji materiałom nie powoduje zagrożenia wybuchem gazu. Zwykłe latarki dostępne w sklepach wytwarzane są z materiałów, które podczas uruchamiania urządzenia mogą prowadzić do powstania iskier.W sytuacji, gdy w okolicznej atmosferze obecny jest łatwopalny gaz, jedna iskra wystarczy, by doprowadzić do wybuchu – mówi przedstawiciel firmy A&K Serwis, specjalizującej się w dostarczaniu profesjonalnych urządzeń kontrolno-pomiarowych – Należy pamiętać, że jeśli w naszym domu stwierdzimy wyciek gazu, na przykład z kuchenki gazowej bądź instalacji grzewczej, nie powinniśmy uruchamiać źródeł elektronicznego światła, generujących iskry.Latarka iskrobezpieczna, zgodnie ze swą nazwą, może być stosowana w środowisku, w którym występują gazy palne nawet w bardzo wysokim stężeniu, bowiem jej specjalna konstrukcja sprawia, iż podczas uruchamiania nie powstaje iskra elektryczna, która mogłaby stać się przyczyną zapalenia gazu.
Z czego zbudowana jest latarka iskrobezpieczna?
Bezpieczeństwo latarki iskrobezpiecznej wynika z zastosowanych przy jej produkcji materiałów. Jakie to materiały? Najczęściej są to tworzywa sztuczne o właściwościach antystatycznych bądź wysokogatunkowe kompozyty. Poza tym, że latarki tego rodzaju nie stwarzają zagrożenia pożarowego, są one również bardzo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, powstające np. w wyniku wstrząsów oraz uderzeń oraz w wyniki działania czynników zewnętrznych, takich jak wysokie temperatury. Z tego powodu mogą być stosowane nawet w ekstremalnych warunkach.Zastosowanie latarek iskrobezpiecznych
Latarki iskrobezpieczne to specjalistycznych sprzęt, znajdujący się na wyposażeniu przede wszystkim służb mundurowych – straży pożarnej, policji oraz wojska – a także innych zawodów, które ze względu na swoje obowiązki często narażone są na kontakt z łatwopalnymi gazami. Do zawodów tych zaliczamy górników oraz pracowników rafinerii, petrochemii i wielu zakładów chemicznych bądź produkcyjnych. Latarki dostępne są w różnych wariantach – od zwykłych latarek ręcznych, po tzw. czołówki, które można zamocować na ochronnym kasku.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana