Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Cechy dobrego blatu kuchennego
Co jest najważniejszym elementem wyposażenia kuchennego? Lodówka, płyta kuchenna, mikrofalówka, a może okap? Każde z nich jest bardzo przydatne, ale kuchnia jest miejscem, w którym głównie przygotowuje się potrawy, a do tego niezbędny jest blat kuchenny. Jest to element, który nie tylko zdobi pomieszczenie, ale odgrywa ważną rolę w codziennym życiu, narażając się przy okazji na działanie wilgoci, tłuszczu czy wysokich temperatur. Jak w takim razie wybrać odpowiedni blat kuchenny? Jakie cechy powinien posiadać?
Jakie parametry powinien mieć blat kuchenny?
Wilgoć, wysoka temperatura, tłuszcz, środki czyszczące, obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne – z tym wszystkim musi na co dzień zmagać się blat kuchenny. Z tego powodu powinien być na te czynniki odporny, co zapewni komfort podczas codziennej pracy w kuchni. Oprócz tego powinien posiadać odpowiednie parametry, aby czynności na nim wykonywane nie były udręką. Chodzi tutaj np. o szerokość, która powinna mieć najlepiej ok. 80 cm, a także wysokość – ok. 90-92 cm nad podłogą. Dobrze byłoby, gdyby kuchenka sąsiadowała z obu stron z blatami kuchennymi, które będą miały minimum 20 cm, a nawet 40 cm dla bezpiecznego odstawienia dużego garnka z palnika. Dla łatwiejszego odkładania naczyń z potrawami warto, aby blat kuchenny znajdował się również obok lodówki, piekarnika czy kuchenki mikrofalowej.
Blat kuchenny – materiał wykonania
Blat kuchenny powinien być także estetyczny, aby uniknąć w kuchni wrażenia chaosu. Tutaj przydaje się wybór odpowiedniego materiału, z którego jest wyprodukowany. Najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością decyzja o blacie kuchennym z kamienia naturalnego. Wśród nich bardzo chętnie wybieranym materiałem jest granit – ze względu na jego właściwości. Jest to bowiem bardzo twardy, solidny i odporny na wysokie temperatury, ścieranie i odkształcenia kamień. Ponadto granit rzadko pęka i się zarysowuje, jest również materiałem kwasoodpornym. Jak widać, takie cechy są niezwykle przydatne w kuchni, gdzie środowisko jest specyficzne. Dzięki zróżnicowaniu odcieni posiada także duże walory estetyczne, co sprawia, że ładnie wkomponuje się w każdą aranżację wnętrza kuchni, czy to w stylu klasycznym czy nowoczesnym.
Podsumowując – jeżeli weźmiemy pod uwagę aspekt praktyczny oraz estetyczny, blaty kuchenne z kamienia naturalnego, zwłaszcza z granitu, mają w sobie wszelkie cechy, które powinien posiadać ten element kuchni – zauważa ekspert firmy Bagomar, która oferuje kompleksowe usługi w zakresie sprzedaży, montażu i obróbki materiałów kamiennych z całego świata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana