Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Cechy ceramiki bolesławieckiej
Oryginalna zastawa stołowa potrafi dodać charakteru każdej jadalni. Dlatego też warto uważnie dobierać naczynia, aby odpowiadały one naszym upodobaniom i sprawiały, że jedzenie posiłków stanie się prawdziwą przyjemnością. Szczególnie charakterystyczna jest ceramika bolesławiecka, którą trudno pomylić z jakąkolwiek inną. Jaka jest jej historiai dlaczego cieszy się ona aż taką sympatią?
Historia ceramiki bolesławieckiej
Ceramika bolesławiecka zaczęła być wytwarzana setki lat temu. Najpierw tworzono naczynia w kolorze brązowym, a ich zdobienia były białe. Dopiero później kwestia kolorów nieco się zmieniła i taka pozostała do dziś – tło jest białe, a zdobienia mają wiele barw, na czele z charakterystycznym kobaltem. Obecnie produkowanych jest również więcej naczyń. Kiedyś były to głównie kufle i dzbany, teraz produkuje się talerze, półmiski, kubki, a także inne elementy zastawy stołowej i dekoracje.
Ceramika bolesławiecka – tradycja i oryginalność
Ceramika bolesławiecka zawdzięcza swoją nazwę miejscowości Bolesławiec, gdzie zaczęła być produkowana już w XIV wieku. Charakteryzuje się ona tym, że naczynia wchodzące w jej skład są tworzone ręcznie – zarówno jeśli chodzi o ich formę, jak i o zdobienia. Dzięki temu każdy element jest oryginalny i wykonywany ze starannością. W tworzenie ich wkłada się znacznie więcej pracy, niż w przypadku naczyń wytwarzanych w fabrykach ze względu na liczne zdobienia.
Ceramika bolesławiecka jest produkowana z wysokiej jakości materiałów, głównie kamionki. Najczęściej występuje ona w kolorze białym. Cieszy się popularnością nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.
Jak ozdabia się ceramikę bolesławiecką?
Charakterystyczne dla ceramiki bolesławieckiej są bogate zdobienia. Kiedy się na nie patrzy, można się zastanawiać, jak powstały. Ci, którzy produkują ceramikę bolesławiecką wykorzystują technikę zwaną stemplowaniem. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na wykonywaniu wzorów za pomocą stempli. Dzięki temu można zachować pewną powtarzalność i ułatwić sobie pracę, a jednocześnie tworzyć oryginalne wzory.
Ceramika bolesławiecka – tylko naczynia?
Najczęściej z ceramiki bolesławieckiej wytwarzane są elementy zastawy stołowej, takie jak talerze, miski i kubki, które można kupić np. w Manufakturze w Bolesławcu. Ale z kamionki można wykonywać też inne przedmioty, takie jak doniczki i akcesoria łazienkowe.
Jak widać, ceramika bolesławiecka pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również praktyczną, co jest jej ogromną zaletą. To czyni ją również świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Ceramika bolesławiecka będzie też wyjątkowym upominkiem z Polski dla kogoś, kto mieszka za granicą. W końcu jest ona znana nie tylko w naszym kraju.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana