Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Cechy ceramiki bolesławieckiej
Pod pojęciem ceramiki kryją się wyroby, w których procesie powstawania ważną rolę odgrywają wysokie temperatury. Jednym z jej rodzajów jest ceramika bolesławiecka, wywodząca się z niewielkiego polskiego miasta, mieszczącego się na Dolnym Śląsku. Jej charakterystyczny wygląd sprawia, że trudno pomylić ją z innymi naczyniami. Jaka jest historia ceramiki bolesławieckiej i co ją cechuje?
Ceramika bolesławiecka – jak to się zaczęło?
Ten typ ceramiki powstał setki lat temu w Bolesławcu. Na początku charakterystyczne dla niego były naczynia (z reguły dzbany i kufle) w kolorze brązowym z białymi motywami. Jakieś czas później, w wieku XIX, ceramika nabrała barw. Jej podstawa była biała, a dekoracje miały najróżniejsze kolory. To właśnie ceramika w tym stylu jest charakterystyczna również dla dzisiejszych czasów. Wyroby bolesławieckie są niezwykle popularne nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
Czym charakteryzuje się ceramika bolesławiecka?
Ceramika bolesławiecka to ręcznie wykonywane i malowane naczynia. Wśród ich ozdób najczęściej występują takie wzory jak kropki, kwiatki, kółka czy pawie oczka. Ceramika tego typu jest bardzo charakterystyczna i trudno pomylić ją z jakimkolwiek innym stylem. Cechuje ją wysoka jakość wykorzystywanych materiałów, mnogość kolorów i oryginalne wzornictwo. Produkty są zdobione za pomocą stempelków. Inspiracją dla artystów są cztery żywioły: ziemia, woda, wiatr i ogień.
Wyroby bolesławieckie pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną – tradycyjny wygląd ceramiki doda uroku każdej jadalni. Zwłaszcza, że na rynku dostępne jest całe mnóstwo wzorów i kolorów do wyboru. Dla tych, których interesuje proces powstawania ceramiki bolesławieckiej, bardzo dobrym pomysłem może być wzięcie udziału w warsztatach, organizowanych na przykład przez fabrykę naczyń kamionkowych „Manufaktura”. Nie dość, że można tam dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o ceramice bolesławieckiej, to istnieje również możliwość wzięcia udziału w praktycznych zajęciach z tworzenia wyrobów ceramicznych.
Sukces ceramiki bolesławieckiej
Ludzie cenią sobie to, co oryginalne. Dlatego właśnie ceramika bolesławiecka cieszy się takim zainteresowaniem – w końcu każde naczynie jest wykonywane i ozdabiane ręcznie. Dzięki temu staje się niepowtarzalne. Ponadto, wyroby są tworzone z niezwykłą dbałością, przez co są po prostu piękne i świetnie się prezentują. Ceramika bolesławiecka to nie tylko naczynia. W tym stylu można wykonywać również doniczki, lampiony, a nawet akcesoria łazienkowe. Ponadto, wyroby ceramiczne są świetnym pomysłem na prezent, zwłaszcza dla osoby, której chcesz podarować coś „od serca”. Wybór jest ogromny – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana