Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Budowa szaf sterowniczych
Szafy sterownicze to nieodzowny element zakładów i placówek, w których wykorzystywana jest praca wielu urządzeń. W tym tekście postaramy się przybliżyć budowę i najważniejsze zastosowania szaf sterowniczych. Jak są skonstruowane, kto z nich korzysta i po co właściwie się ich używa? Oto podstawowe informacje o niepozornych, ale niezbędnych szafach sterowniczych.
Do czego służą szafy sterownicze?
Zadaniem szaf sterowniczych jest (jak sugeruje nazwa) sterowanie pracą sprzętów używanych np. w fabryce. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za urządzenia nie musi zajmować się każdym z osobna. Dysponuje jednym zbiorczym panelem i za jego pośrednictwem kieruje funkcjonowaniem wszystkich urządzeń elektrycznych.Ponieważ każdy zakład produkcyjny jest inny, nie ma dwóch takich samych szaf sterowniczych. Są one konstruowane i konfigurowane na zlecenie, aby ściśle dopasować je do potrzeb klienta – mówi specjalista z El Connect.Co można zrobić za pośrednictwem szafy sterowniczej? Przede wszystkim włączać i wyłączać urządzenia oraz całe ich układy, a także regulować natężenie i częstotliwość ich pracy.
Konstrukcja szaf sterowniczych
Patrząc od zewnątrz, szafa sterownicza przypomina zwykłą szafę np. dwudrzwiową, z tą różnicą, że w odróżnieniu od naszych domowych mebli wykonana jest z metalu. Może być wolno stojąca lub montowana wnękowo. Jest to jednak drugorzędne. Najistotniejszą cechą szafy sterowniczej jest to, że umożliwia ona zabudowę aparatury: sterowniczej, zabezpieczającej, rozdzielczej. Rolą szafy jest ochrona wnętrza przed czynnikami zewnętrznymi oraz ingerencją osób niepowołanych. To, co naprawdę interesujące, znajduje się w środku. Na wnętrze szafy sterowniczej składa się wyżej wspomniana aparatura umożliwiająca zarządzanie pracą wszystkich urządzeń elektrycznych w obiekcie, począwszy od ogromnych maszyn przemysłowych, a kończąc na najmniejszym wentylatorze. W szafie sterowniczej znajdziemy architekturę złożoną z typowych podzespołów, modułów i urządzeń. Te elementy osobno nie dają zbyt dużo możliwości, ale połączone w odpowiedni sposób, skonfigurowane i pozostające w kompetentnych rękach pozwalają usprawnić cały zakład, podnieść jego wydajność lub przeciwnie – sparaliżować firmę. Dlatego właśnie projektowanie szaf sterowniczych należy powierzać przedsiębiorstwom, które się w tym specjalizują i spełniają normy krajowe oraz europejskie. Szczególnie dotyczy to niestandardowych i bardzo złożonych realizacji. Do podmiotów często korzystających z możliwości szaf sterowniczych zaliczają się firmy oponiarskie i motoryzacyjne, a także przemysł morski oraz spożywczy.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana