Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Budowa studni głębinowej, a przepisy
Budowa studni głębinowej, jak każda inwestycja budowlana, podlega Prawu budowlanemu, ale nie tylko. Szukając informacji o przepisach dotyczących budowy studni głębinowej, z pewnością natrafimy również na Prawo wodne oraz Prawo geologiczne i górnicze. Przepisy określają między innymi, kiedy konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia wodnoprawnego na wybudowanie studni głębinowej. Przyjrzyjmy się temu i sprawdźmy, co jest właściwie potrzebne, by móc cieszyć się wodą z własnego ujęcia.
Wymagania prawne związane z budową studni
Budowa studni głębinowej nie wymaga zezwolenia w kontekście przepisów Prawa budowlanego, niezależnie od tego, czy potraktujemy ją jako budowlę, czy jako urządzenie budowlane. To fakt, jednak planując budowę studni głębinowej, musimy wiedzieć, że Prawo wodne i Prawo geologiczne nakazuje inwestorowi uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego (nie budowlanego) w trzech konkretnych sytuacjach: gdy pobór wody jest większy niż 5 metrów sześciennych na dobę, gdy woda jest pobierana do celów gospodarczych lub gdy głębokość studni przekracza 30 m. Wówczas konieczne jest nie tylko uzyskanie pozwolenia, ale też opracowanie projektu robót geologicznych i zatwierdzenie w starostwie, jeśli wody głębinowe pobierane ze studni będą wykorzystywane do celów innych niż potrzeby gospodarstwa domowego.
Własna studnia głębinowa krok po kroku
Coraz chętniej inwestujemy we własne studnie głębinowe niekoniecznie dlatego, że kuszą nas specjalne korzyści finansowe. Całe szczęście ceny wody dostarczanej przez systemy wodociągowe nie są dla nas wyjątkowo wysokie. Żyjemy coraz bardziej świadomie i wiemy, że wody głębinowe są znacznie lepszej jakości. Są krystalicznie czyste, zdrowsze. Jeśli chcemy wybudować studnię głębinową na własnej działce, musimy rozpocząć od sprawdzenia planu zagospodarowania przestrzennego. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Zakładu Robót Geologiczno-Inżynieryjnych GEOTEST z Tychów, konieczne jest też sprawdzenie warunków działki w kontekście możliwości zachowania właściwych odległości studni głębinowej np. od granicy działki (5 m), czy zbiorników do gromadzenia nieczystości i kompostów (15 m). Jeśli wszystko jest w porządku, zgłaszamy budowę studni głębinowej, którą możemy rozpocząć po 30 dniach, o ile gmina nie nałoży dalszych wymogów. Na budowę mamy aż 2 lata! — Jednak bez obaw, cały proces od wizyty pracowników firmy, która będzie budować studnię, przez wykonanie odwiertu i montaż kolumny filtracyjnej, dobór i montaż pompy głębinowej, uzbrojenie studni i przyłączenie do budynku trwa znacznie, znacznie krócej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana