Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Budowa strategii BHP w kulturze organizacji
Strategia BHP to bardzo ważny element zarządzania każdą firmą i zakładem produkcyjnym. Jej zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa pracowników, czyli ich zdrowia i życia. Jednak kultura bezpieczeństwa ma również bezpośredni wpływ na wydajność pracy, a także kwestię wizerunkową.
Rola strategii BHP w przedsiębiorstwach
Niezależnie od charakteru danej firmy, zdrowie i bezpieczeństwo pracowników powinno być na pierwszym miejscu. Zapewnienie bezpiecznych warunków jest obowiązkiem pracodawcy i wynika z przepisów prawa. Strategia BHP powinna być oparta na standardach, a wytyczne do nich powinny być określone na podstawie audytów. Opracowanie, a następnie wdrożenie tych wytycznych minimalizuje ryzyko pojawienia się wypadków i zapewnia bezpieczne środowisko pracy. W niektórych firmach istnieją służby BHP składające się z wykwalifikowanych osób, których zadaniem jest nieustanne opracowywanie standardów, przestrzeganie bezpieczeństwa, instruktaże stanowiskowe czy przeprowadzanie szkoleń. Inną opcją na stworzenie spójnej strategii BHP w organizacji jest outsourcing takiej usługi. Budowanie strategii kultury bezpieczeństwa możemy zlecić profesjonalnym firmom wykonującym tego typu zadania na co dzień, takim jak chociażby Skills4u Paweł Żurowski. Na czym konkretnie polega budowanie kultury bezpieczeństwa w organizacji?
Przeczytaj również: Jakie są systemy zarządzania BHP w firmach?
Budowanie kultury bezpieczeństwa w organizacji – co warto wiedzieć?
Strategia BHP, podobnie jak każda inna, musi być odpowiednio zaplanowana, wdrożona i następnie realizowana. Dużą rolę w budowaniu takiej strategii odgrywają audyty wewnętrzne. Audyty BHP przeprowadzone są na listach kontrolnych, na które składają się m.in. szkolenia, instruktaże stanowiskowe, prace konserwacyjne, identyfikowanie i eliminowanie zagrożeń, opracowywanie procedur czy obsługa dochodzeń podczas wypadków. Kultura bezpieczeństwa w firmie ma na celu poprawę warunków i bezpieczeństwa pracy, ale także wzrost wiedzy osób odpowiedzialnych za BHP, a także poszczególnych pracowników. Dzięki spójnym zasadom środowisko pracy jest bezpieczne, ale także przyjazne pracownikom. W zależności od charakteru organizacji pracownicy powinni mieć jak największą wiedzę dot. zagrożeń w ich środowisku pracy, ale także dostrzegania i eliminowania zagrożeń. Wszystko to pozwolą osiągnąć szczegółowe audyty oraz profesjonalne i systematyczne szkolenia. Odpowiednio opracowana strategia BHP zwiększa świadomość, a edukowanie i monitoring działań zwiększają poziom kultury bezpieczeństwa w firmie.
Przeczytaj również: Specyfika szkoleń BHP dla kadry kierowniczej i pracodawców
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana