Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Budowa stałego aparatu ortodontycznego
Konieczność noszenia aparatu na zęby nie kojarzy się dzisiaj ze wstydliwym problemem. Wręcz przeciwnie, to oznaka dbałości o swoje zdrowie i wygląd. Same aparaty na zęby są dzisiaj dostępne w tak wielu wersjach i mają na tyle ciekawy design, że osoby z problemami ortodontycznymi z chęcią sięgają po te urządzenia. Z czego dokładnie składa się stały aparat ortodontyczny?
Zamki
Podstawowym elementem każdego aparatu stałego są zamki przytwierdzane do zębów za pomocą specjalnego kleju na cały okres leczenia. Zaczepy te umieszcza się w centralnym punkcie zęba i łączy łukiem ortodontycznym, który umieszczany jest w szczelinie zamka. Właśnie takie zadanie, a więc podtrzymywanie łuku w odpowiedniej pozycji, mają zamki w aparacie stałym. Jakie typy zamków wyróżniamy?Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem są zamki metalowe, wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, trwałe i efektywne. Dostępna jest też wysoce komfortowa, subtelna wersja zamków micro sprint. Alternatywą dla zaczepów metalowych są konstrukcje ceramiczne i kompozytowo-ceramiczne, które wyróżnia wysoka estetyka i dopasowanie kolorystki zamków do naturalnej barwy zębów. Droższym rozwiązaniem są przezroczyste zamki kryształowe z monokrystalicznego szafiru. Na zęby trzonowe zamiast tradycyjnych zamków zakłada się nieraz pierścienie i rurki. - wyjaśnia przedstawiciel Gabinetu Ortodontycznego w Gdyni.
Łuk ortodontyczny
Na zamkach opiera się łuk ortodontyczny, który pełni kluczową rolę w leczeniu ortodontycznym. Jest to cienki drut, wykonany ze stali, niklu lub tytanu, który kilkakrotnie się wymienia. Łuki różnią się bowiem elastycznością w zależności od etapu leczenia. Każda faza wymaga innego działania – na początku są to zwykle bardziej elastyczne łuki, które w miarę postępów w leczeniu zastępuje się sztywniejszymi drutami. Taki mechanizm wywiera odpowiedni nacisk siłowy na zęby powodując ich precyzyjnie określony ruch. Dzięki temu zęby są prawidłowo umiejscowione w łukach zębowych, a wady zgryzu zostają skorygowane. Łuki dostępne są w wersji estetycznej,dostosowanej kolorystycznie do zębów. Jeśli łuk drażni śluzówkę, zakłada się na niego osłonki silikonowe, a w przypadku, gdy zęby mają zostać rozsunięte – wykorzystuje się sprężynki na łuk.Ligatury elastyczne
Ligatury elastyczne odpowiadają za utrzymanie łuku w zamkach. Dzięki nim aparat ortodontyczny jest stabilny i dobrze pełni swoją funkcję. Są one popularnie zwane "gumeczkami" i mają największe znaczenie dla pacjentów, a to ze względu na możliwość wyboru kolorystyki ligatur. Szeroka gama kolorystyczna umożliwia dostosowanie wyglądu aparatu do indywidualnego gustu każdego pacjenta. W zależności od rodzaju leczonej wady zgryzu nieraz stosuje się też połączone ligatury zwane łańcuszkami elastycznymi, które chronią zęby przed rozsuwaniem się. Warto przy tym zaznaczyć, że na rynku funkcjonują także zamki samoligaturujące, w których nie ma konieczności stosowania kolorowych gumek, jednak są one mniej popularne. Pamiętajmy, że budowa aparatu stałego powinna być dobrana przez ortodontę do rodzaju wady i przyjętej metody leczenia.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana