Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Budowa ścian. Z cegieł czy bloczków?
Wybór materiałów budowlanych potrafi zawrócić w głowie. Jednakże trzeba zejść na ziemię i skupić się na rozwiązaniach, które pozwolą w możliwie najbardziej efektywny sposób zbudować ściany budynków, które posłużą przez lata. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych materiałów są cegły oraz bloczki z betonu komórkowego. Podpowiadamy, czym się od siebie różnią i co warto wybrać?
Ceramika tradycyjna kontra nowoczesne konstrukcje betonowe
Tradycyjna cegła wraca do łask. Jest to związane przede wszystkim z jej walorami wizualnymi, dzięki którym wykorzystywana jest również jako element wykończeniowy. Jednakże jej zastosowanie w przypadku budowy ścian zewnętrznych budynku ma swoje jasne i ciemniejsze strony. Przede wszystkim ceramika tradycyjna to materiał, który cechuje niezwykle wysoka odporność na ogień. Co więcej, ma ona również świetną zdolność do akumulacji ciepła – z jednej strony to dobrze, bo dom się wolniej wychładza – z drugiej jednak wolno się też nagrzewa. Do zalet ceramiki tradycyjnej warto również dodać dobre parametry paroprzepuszczalności.
Co do wad tego materiału, to w pierwszej kolejności warto podkreślić koszty, które związane są nie tylko z surowcem, ale również techniką budowania. Ceramika tradycyjna wykorzystywana może być jedynie do budowy ścian wielowarstwowych. Do minusów warto dodać również niski współczynniki izolacji cieplnej.
Z materiałów budowlanych, które szczególnie często wykorzystywane są do budowy ścian zewnętrznych można zaliczyć również bloczki z betonu komórkowego. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jest to niezwykle poręczny materiał. Łatwo się go przycina, a budowa na pióro i wpust pozwala na niezwykle szybkie i efektywne murowanie. Wpływ na to mają również rozmiary poszczególnych bloczków, które pomimo większy rozmiarów zachowują dość niską masę. Warto również podkreślić wysoki współczynnik izolacji cieplnej, który wynika z powietrza zamkniętego w strukturze bloczków.
Jednakże tam gdzie plusy, muszą pojawić się również minusy. W tym przypadku piętą achillesową bloczków z betonu komórkowego jest ich wysoka nasiąkliwość. Ścian, które zostały wybudowane przy jego użyciu muszą zostać jak najszybciej otynkowane, co zabezpieczy je przed wilgocią.
Zarówno ceramikę budowlaną, jak i bloczki z betonu komórkowego można kupić w hurtowniach budowlanych, takich jak GUT-BUD.
Wybór odpowiedniego materiału jest zatem uzależniony od czynników związanych z planowanym czasem ukończenia budowy oraz budżetem, który jest przeznaczony na jej realizację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana