Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Budowa klimatyzatora i zasada działania klimatyzacji
Klimatyzatory, czyli urządzenia przeznaczone do chłodzenia pomieszczeń, niegdyś kojarzyły się z cieplejszymi rejonami, dziś jednak są powszechnie wykorzystywane w naszej szerokości geograficznej. Klimatyzacja instalowana jest w biurach, obiektach przemysłowych, a coraz częściej też w domach i mieszkaniach, gdzie zapewnia komfort cieplny, regulując temperaturę, a także wilgotność powietrza. Jak dokładnie działają klimatyzatory?
Rodzaje klimatyzatorów
Zanim przejdziemy do omówienia dokładnej zasady działania klimatyzatorów, przyjrzymy się bliżej poszczególnym modelom tych urządzeń, które różnią się pomiędzy sobą konstrukcją. Wybór odpowiedniego wariantu instalacji zależy tu od wielu czynników, takich jak ilość i kubatura klimatyzowanych pomieszczeń. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są klimatyzatory typu split składające się z dwóch podstawowych elementów, czyli jednostki wewnętrznej z parownikiem oraz wentylatorem, a także z jednostki zewnętrznej, która zawiera sprężarkę, skraplacz i wentylatory. Obydwa moduły są połączone za pomocą przewodów transportujących czynnik chłodniczy.
Taka rozdzielna budowa klimatyzatora pozwala wyeliminować hałas w schładzanych pomieszczeniach pochodzący z głośno pracujących elementów instalacji, które w urządzeniach typu split znajdują się na zewnątrz. - Tłumaczy przedstawiciel firmy RKinstal, której specjalnością jest klimatyzacja, a siedzibą Bełchatów. - Dzięki temu praca klimatyzatora nie zakłóca komfortu osób przebywających w budynku. To zatem dobra alternatywa dla mniej wydajnych klimatyzatorów typu monoblok, gdzie wszystkie komponenty mieszczą się w jednej obudowie.
Warto przy tym zaznaczyć, że obok standardowych klimatyzatorów typu split składających się z dwóch modułów, dostępne są także systemy typu multisplit, które dają możliwość zastosowania większej liczby jednostek wewnętrznych w wielu pomieszczeniach. Ze względu na sposób montażu klimatyzatorów, wyróżniamy kilka rodzajów urządzeń typu split. Mogą one być naścienne, przysufitowe lub przypodłogowe, a także kanałowe i kasetonowe, czyli umieszczane w konstrukcji sufitu. Na uwagę zasługuje również fakt, że nowoczesne urządzenia mogą być dodatkowo wyposażone w filtry usuwające z powietrza zanieczyszczenia, w tym również alergeny.
Jak działa klimatyzator?
Chociaż budowa klimatyzatora zależy od modelu danej instalacji, to podstawowe elementy i ogólna zasada działania tych urządzeń są takie same niezależnie od ich konstrukcji. Klimatyzacja działa w oparciu o zasady termodynamiki związane z redukcją ciśnienia gazów i parowaniem cieczy, co prowadzi do obniżenia ich temperatury. Substancją wykazującą takie właściwości jest krążący w systemie klimatyzacji czynnik chłodniczy, który zmienia swój stan skupienia i umożliwia schłodzenie powietrza w pomieszczeniu. Aby tak się stało, ogrzane powietrze z pokoju musi trafić do parownika znajdującego się w jednostce wewnętrznej. Pobrane w ten sposób ciepło prowadzi do ogrzania czynnika chłodniczego, dzięki czemu ciecz zaczyna gwałtownie parować. Wytworzony gaz transportowany jest za pośrednictwem przewodów do jednostki zewnętrznej, gdzie zostaje sprężony przez sprężarkę i trafia do skraplacza. Tam dochodzi do oddania ciepła, obniżenia temperatury i ciśnienia czynnika, który skrapla się i transportowany jest do modułu wewnętrznego. W rezultacie z powietrza wewnątrz pomieszczenia "odbierane" jest ciepło, dzięki czemu można cieszyć się przyjemnie obniżoną temperaturą, co stanowi niezastąpione udogodnienie w upalne dni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana