Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Budowa i zastosowanie brony talerzowej
Brona talerzowa to maszyna wykorzystywana w rolnictwie w celu przygotowania gleby po orce lub zbiorach. Dzięki swojej prostej i trwałej konstrukcji beznapędowej sprzęt ten jest tani w użytkowaniu i można nim wykonać wysokie jakościowo zabiegi uprawowe. Z tego względu popularność stosowania bron talerzowych jako alternatywy dla orki pługiem systematycznie rośnie.
Z czego składa się brona talerzowa?
Brona talerzowa to osprzęt rolniczy, który zbudowany jest z ramy i umieszczonych na niej kilku sekcji talerzy. Liczba talerzy, ich kształt oraz szerokość robocza maszyny mogą różnić się w zależności od modelu. Brony talerzowe typu V mają dwie osie i szerokość roboczą do 3 metrów, natomiast w bronach typu X znajdują się dodatkowo zgrzebła i wały, które zapobiegają powstawaniu bruzd.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednią bronę talerzową?
Na przednich osiach brony zamocowane są talerze uzębione, natomiast na osiach tylnych umieszcza się talerze pełne. Resztki roślinne usuwane są z talerzy przy pomocy skrobaków. Brona przystosowana jest do pracy z ciągnikami o różnej mocy, jednak im jest ona szersza oraz im cięższa gleba, tym więcej mocy do bronowania będzie potrzebował ciągnik.
Jak wyjaśnia pracownik firmy Agromarket: Istnieje możliwość doposażenia brony talerzowej w wiele dodatkowych elementów. Wśród proponowanych akcesoriów wymienia się m.in. siewniki poplonu, wały rurowe, daszkowe i sprężynowe, belki z pazurkami, koła podporowe, oświetlenie oraz hydrauliczną regulację głębokości pracy.
Funkcje brony talerzowej
Bronę talerzową można wykorzystać do wielu prac rolnych, w tym do:
- przedsiewnej uprawy gleb zwięzłych i zaornych;
- rozprowadzania darni na użytkach zielonych;
- podorywania ściernisk;
- spulchniania gleby;
- podcinania i przykrywania rozrzuconego obornika i nawozów zielonych;
- mieszania rozsianych nawozów mineralnych i organicznych z glebą.
Do zakamienionych gleb polecane są specjalne brony talerzowe wyposażone w sprężynowo amortyzowane zespoły robocze.
Jak wydajnie pracować przy pomocy brony talerzowej?
Sprawne bronowanie możliwe jest jedynie w przypadku poprawnie zawieszonej i odpowiednio wyregulowanej brony talerzowej. Prędkość, z jaką powinien poruszać się ciągnik wyposażony w bronę talerzową, nie powinna być większa niż 10 km/h, szczególnie w przypadku gleb zakamienionych. Podczas płytkiej orki na glebach średnio zwięzłych zaleca się utrzymywanie prędkości 7 km/h.
W czasie pracy warto kontrolować obracanie się walców talerzowych i pamiętać o regularnym oczyszczaniu brony z resztek roślinnych. Producenci zazwyczaj polecają jazdę na okółkę w prawo oraz zwiększanie obciążenia brony podczas pracy na glebach zwięzłych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana