Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Budowa azylów dla pieszych
W ostatnich latach coraz większą uwagę poświęca się kwestii bezpieczeństwa na drogach, szczególnie jeśli chodzi o najbardziej narażonych na wypadki uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych. Jednym z rozwiązań, mających poprawić ich bezpieczeństwo na ruchliwych, szerokich drogach, są azyle.
Czym są azyle dla pieszych i czemu służą?
Azyle dla pieszych to wysepki, budowane pomiędzy pasami ruchu po obu stronach przejścia dla pieszych. Ich zadaniem jest ułatwienie pieszemu przebycia drogi, szczególnie w miejscach pozbawionych sygnalizacji świetlnej – dzięki nim pieszy może zatrzymać się podczas przechodzenia przez jezdnię, obserwować ruch uliczny na kolejny pasie ruchu i poczekać na dogodny moment do przejścia. Azyle powodują zwężenie drogi, wymuszając na kierowcach zmniejszenie dotychczasowej prędkości i uniemożliwiając wyprzedzanie na tym odcinku. To dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo pieszego przekraczającego jezdnię na przejściu. Azyle dla pieszych odgrywają szczególną rolę w miejscach często uczęszczanych przez dzieci i osoby starsze – montowane są między innymi w pobliżu osiedli mieszkaniowych oraz szkół.Jak wykonywane są azyle?
Przez wiele lat azyle były wykonywane z elementów betonowych, np. kostki brukowej i krawężników. Obecnie coraz częściej azyle są prefabrykowanymi konstrukcjami z tworzyw sztucznych i gumopochodnych, które przy pomocy śrub i kołków rozporowych przytwierdza się bezpośrednio do nawierzchni drogowej – dzięki temu możliwe jest łatwe zdemontowanie azylu w razie konieczności, np. przebudowy drogi, ten sam azyl może być montowany i demontowany wielokrotnie. Cała konstrukcja posiada na swoim obwodzie biały pas z elementami odblaskowymi, dzięki czemu jest widoczna z dużych odległości nawet przy słabym oświetleniu ulicy. Elementy azylu produkowane są w kilku różnych wariantach, dzięki czemu możliwe jest wykonanie z nich konstrukcji o dowolnych kształtach i wielkości, w zależności od potrzeb otoczenia. System stopek pozwala bardzo dokładnie dopasować elementy do podłoża, zaś wybrania w bocznych ścianach umożliwiają ścisłe połączenie ze sobą poszczególnych elementów w celu minimalizowania szczelin między nimi. Śruby i kołki chronione są przed brudem i wilgocią dzięki zaślepkom, umieszczanym w otworach montażowych. Produkcją wysokie jakości azylów dla pieszych i innych elementów bezpieczeństwa drogowego zajmuje się firma Andros.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana