Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Blacha trapezowa, czyli sposób na nowoczesne wykończenie dachów i elewacji
Materiałów, które można wykorzystać przy wykańczaniu elewacji domów i innych budynków jest bardzo dużo. Podobnie jest z pokryciami dachowymi. Mimo tego na rynku dostępnych jest mało materiałów, które nadają się do modnego i solidnego zaaranżowania zarówno fasady obiektu, jak i jego dachu. Przykładem jest zaś blach trapezowa, którą pokochali architekci oraz inwestorzy. Surowy industrialny wygląd, wysoka wytrzymałość oraz niska cena – to jej najważniejsze zalety. Czym jeszcze zachwycają blachy trapezowa i jak je wykorzystać przy budowie domu?
Elewacja nowoczesnego domu – postaw na blachę trapezową!
Budownictwo nowoczesnych domów niemalże eksplodowało w Polsce, zmieniając oblicze przedmieść oraz osiedli mieszkaniowych. Klasyczne małe wille odchodzą zatem w zapomnienia, a architekci najczęściej przyjmują zlecenia na zaprojektowanie budynków o uproszczonej geometrycznej bryle w iście skandynawskim, industrialnym czy awangardowym stylu. Takie domy pozbawione są dachów wielopołaciowych i najczęściej tworzone są na planie kwadratu lub prostokąta. Dzięki temu inwestor może cieszyć się minimalistycznym modnym budynkiem jak z magazynów wnętrzarskich, a także obniżonymi kosztami całej inwestycji.
Niskie koszty gwarantuje również blacha trapezowa, która dla niektórych jest zaskakującym materiałem wykończeniowych dla elewacji. Wielu inwestorów dostrzega jednak jej surowe piękno oraz wysoką wytrzymałość, tworząc projekty domów zaaranżowanych metalem, szkłem oraz drewnem. Blacha trapezowa pięknie podkreśla bowiem elementy drewniane nowoczesnych domów, a także płynnie harmonizuje się z wielkoformatowymi przeszkleniami. Obecnie można ją wykorzystać zarówno w wersji pełnej okładziny elewacyjnej, jak i jako wykończenie ścianek kolankowy łączących się w niemalże monolitycznej formie z dachem. Blacha trapezowa to bowiem jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków systemów krycia dachów. Potwierdzają to dystrybutor i montażysta pokryć dachowych – firma HALLER Dachy Bochnia, która sprzedaje arkusze trapezowe marek BLACHY PRUSZYŃSKI, LIMBLACH, BLACHOTRAPEZ oraz BRATEX ROOFING SYSTEM.
Blacha trapezowa dla dachów nowoczesnych domów
Blachy trapezowe kryją już tysiące dachów polskich domów. Najlepiej sprawdzają się one dla budynków czterospadowy, dwuspadowych oraz pulpitowych, świetnie łącząc się z blaszaną elewacją czy ze wspomnianymi ściankami kolankowymi pokrytymi arkuszami trapezowymi. Nie oznacza to jednak tego, że blacha nie może być wykorzystana przy obiektach o bardziej skomplikowanej geometrii. Dowodem uniwersalnego zastosowania są inwestycje deweloperów mieszkaniowych, którzy nowoczesne kamienice z lukarnami wykańczają właśnie „trapezówką”. Skąd taka popularność blach trapezowych przy tworzeniu systemów dachowych? Podyktowane jest to jej zaletami, do których należy zaliczyć:
- lekką konstrukcję – pozwala na zastosowanie lżejszej i tańszej więźby dachowej,
- designerski surowy wygląd – blachy trapezowe mają różny rozstaw i wygląd profili,
- bogactwo kolorystyczne – blachy występują w wielu kolorach, wśród których króluje antracyt,
- niską cenę – dotyczy to zarówno kosztów zakupu, jak i logistyki transportu oraz montażu,
- prosty montaż – wpływa to na szybkość prowadzenia prac krycia dachu,
- wysokie parametry techniczne – blachy pokrywane są specjalnymi powłokami, dzięki którym mają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia (zdolność do samooczyszczenia) oraz korozję,
- łatwość w wygłuszeniu i dociepleniu od wewnątrz – mimo niższym parametrów izolacyjności termicznej oraz akustycznej od dachówek ceramicznych, blachy trapezowe z łatwością można dobrze wyizolować od wewnętrznej strony dachu,
- bezpieczeństwo użytkowe – blachy są ognioodporne i wbrew mitom stanowią niebywale stabilną konstrukcję, wytrzymując znaczne porywy wiatru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana