Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Blacha czarna. Co to takiego?
Blacha czarna produkowana jest z węglowej stali konstrukcyjnej, poddanej odpowiedniej obróbce cieplnej i plastycznej. Zawartość węgla w stopie stali to ok. 2,1%. Omawianą blachę określa się ją jako materiał ogólnego przeznaczenia, przy czym blacha czarna najczęściej wykorzystywana jest w budownictwie i ślusarstwie. Jest wytrzymała, trwała, a przy tym stosunkowo tania, co oczywiście ma wpływ na jej dostępność i popularność. Co warto wiedzieć o blachach czarnych i ich zastosowaniu?
Co wskazują oznaczenia blach czarnych?
Bazą popularnych oznaczeń stali węglowych do produkcji blach czarnych (jak i samych wyrobów) to S235 i S355. Litera „S” oznacza stal konstrukcyjną, a numer za nią wskazuje granicę plastyczności w MPa. Kolejne znaki, które zwykle pojawiają się za oznaczeniem podstawowym to JR (test udarności poniżej 20°C), J0 (test udarności poniżej 0°C), lub J2 (test udarności niskotemperaturowej poniżej -20°C). Gdy za tym oznaczeniem znajduje się litera „C”, wskazuje to, że materiał nadaje się do zimnego zwijania. „N” to stal normalizowana, „M” to stal walcowana termomechanicznie, „AR” to stal walcowana bez specjalnych wymagań. Oznaczenia brzmią na skomplikowane, a to dopiero początek. Na przykład:
Stal konstrukcyjna o granicy plastyczności 235 MPa i testem udarności poniżej 20°C wg normy EN10025, którą najczęściej się dziś posługujemy, będzie wyglądał następująco: S235JR. Według normy DIN1/100 będzie to Ust37-2, a według PN-88 H-84020. W związku z tym, że nie trudno zgubić się w zawiłościach kategorii i gatunków stali, wybierając materiał, jak blacha czarna, warto skorzystać z doradztwa personelu hurtowni lub sklepu wyrobów stalowych. Określmy, jakie parametry nas interesują i do czego materiał będzie wykorzystany.
Ogólne zastosowanie blachy czarnej
Jak mówi nam przedstawiciel firmy Hurtostal2 ze Szczecina, z blachy czarnej (jako półproduktu) wykonuje się przede wszystkim blachy płaskie, ryflowane i perforowane. Blachy płaskie wykorzystywane są na przykład do produkcji różnego rodzaju podkładek, elementów narzędzi, a nawet do wykonywania niektórych elementów pojazdów, maszyn, kontenerów. Z czarnej blachy płaskiej (pokrytej na przykład poliestrową farbą proszkową) produkowane są nawet kwietniki do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Blacha ryflowana – z delikatnym wytłaczanym wzorem, nazywanym czasem żeberkami – ma właściwości antypoślizgowe. Ryflowana blacha czarna jest wykorzystywana głównie do produkcji elementów stopni, podestów i pomostów roboczych (przy czym w niektórych przypadkach do takiego zastosowania lepiej sprawdza się blacha perforowana). Ryflowana blacha stalowa jest też coraz chętniej wykorzystywana także w architekturze wnętrz. Sprawdza się jako część industrialnych aranżacji, które są obecnie modne i popularne. Ryflowana blacha czarna może pokrywać lub nawet zastępować blaty stołów i mebli, stanowić część wykończenia ścian, czy obudowy kuchennych mebli.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana