Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Biologiczna oczyszczalnia ścieków. Co to takiego?
Biologiczne oczyszczalnie ścieków są niezawodnymi systemami, które uzdatniają ścieki w sposób naturalny. Działają w bardzo prosty sposób. W przypadku tego typu oczyszczalni do usuwania związków organicznych wykorzystywane są bakterie. Dodatkowo nie ma konieczności stosowania innych środków czy substancji chemicznych. Nowoczesne oczyszczalnie biologiczne cieszą się coraz większą popularnością.
Proces oczyszczania i proces beztlenowy
Podczas biologicznego oczyszczania ścieków zanieczyszczenia poddawane są procesowi oczyszczania w zbiorniku podzielonym na mniejsze komory. W komorze denitryfikacji ma miejsce proces beztlenowy. Zanieczyszczenia są tam wstępnie filtrowane. Dochodzi do redukcji związków azotu. Potem osad jest oczyszczany w komorze nitryfikacji, gdzie w reakcji bierze już udział tlen. Ze ścieków usuwane są amoniak i sole amonowe. Oba te procesy zachodzą przy użyciu szczepów bakterii. Z komory tlenowej zanieczyszczenia trafiają kolejno do osadnika wtórnego. Tam mają miejsce procesy recyrkulacji zewnętrzne i wewnętrznej osadu.
Filtrowanie osadu
Osad czynny trafia do osadnika i komory beztlenowej. Dochodzi do jego zagęszczenia. W przypadku niektórych oczyszczalni biologicznych istnieje dodatkowo komora biologiczna. Wykorzystuje ona metodę osadu czynnego ze złożem biologicznym. Pozbawione większości zanieczyszczeń ścieki kierowane są do osadnika wtórnego. Tam zlokalizowany jest wkład sedymentacyjny, który filtruje osad. Oczyszczone w ten sposób ścieki, niezależnie do zastosowanej metody, są czyste i mogą zostać odprowadzone do środowiska naturalnego bądź wykorzystane do prac gospodarczych. Obecnie oczyszczalnie biologiczne działają w sposób niezależny, ale i tak należy je okresowo sprawdzać.
Usuwanie osadów
Osady, które zgromadzone w komorze denitryfikacyjnej powinno się co jakiś czas usuwać. Nie musi się to jednak odbywać zbyt często, wystarczy raz na rok. Dodatkowo do oczyszczalni trzeba dostarczać bakterie. Są one dostępne w sprzedaży w formie gotowych już preparatów. Oczywiście sam montaż i serwis oczyszczalni powinien odbyć się przy udziale specjalistów. Można tego dokonać samodzielnie, ale często wiąże się to z utratą gwarancji. Na rynku nie brakuje doświadczonych firm, które od lat zajmują się montażem i serwisowaniem różnego rodzaju oczyszczalni biologicznych, takich jak na przykład Eko-bio. W jej ofercie znajdziemy oczyszczalnie i dla przemysłu, i dla domu – warto też skonsultować się z pracującymi w niej specjalistami w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana