Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Biegunka u krowy – co może oznaczać i jak jej przeciwdziałać?
Biegunka u krów może stanowić poważny problem, a brak podjęcia środków zaradczych w odpowiednim czasie bywa niebezpieczny dla zdrowia zwierzęcia. Powody wystąpienia tej dolegliwości mogą być różne, dlatego wskazana jest konsultacja z lekarzem weterynarii i zastosowanie odpowiednio dobranego leczenia. W sprzedaży dostępne są środki, które mogą wspomóc szybkie zwalczenie choroby.
Przyczyny biegunki u krów
Biegunka u bydła jest zjawiskiem szkodliwym i niepożądanym, dlatego każdemu hodowcy zależy, by jak najszybciej ją zwalczyć. Zanim jednak podejmiesz środki zaradcze, warto wziąć pod uwagę, co jest przyczyną tej dolegliwości. Biegunka u krów może być wywołana przez różnorodne czynniki. Nawet jeśli uda Ci się doprowadzić do wyleczenia zwierzęcia, rozważ, czy nie należy dokonać zmian w żywieniu, podawaniu suplementów czy sposobu dbania o higienę bydła.
Jednym z najczęstszych powodów występowania tej dolegliwości jest niewłaściwie dobrana pasza. Biegunki zwykle pojawiają się w okresie zmiany rodzaju podawanego pokarmu przy pominięciu okresu przejściowego. Warto wziąć pod uwagę, że niektóre pasze działają rozwalniająco. Należy do nich między innymi słoma owsiana. Niewskazane jest także pojenie krów po porodzie ich własną siarą.
Kolejną przyczyną biegunek mogą być choroby zakaźne wywołane przez wirusy. Są one szczególnie trudne do zwalczenia, ponieważ rozprzestrzeniają się stopniowo pośród bydła przebywającego razem. Wirusy chorób zakaźnych mogą zostać także przenoszone na obuwiu osób zajmujących się krowami. Najwięcej drobnoustrojów znajduje się w kale zakażonych zwierząt, dlatego dbałość o higienę jest kluczowa. Hodowcy polecają stosowanie popularnych i łatwo dostępnych ochraniaczy na buty. Jak wyjaśnia producent preparatu na biegunkę u krów BENTAWET, troska o higienę pozwoli uchronić także przed występowaniem chorób bakteryjnych. Ich źródłem są przeważnie niedomyte poidła i smoczki dla cieląt, w których rozwijają się bakterie.
Zwalczanie biegunki u krów
W przypadku wystąpienia biegunki warto działać szybko, by nie doprowadzić do odwodnienia i osłabienia zwierząt. Hodowcy polecają doraźne stosowanie preparatów hamujących dolegliwości. Środki oparte na bazie naturalnych składników są bezpieczne dla bydła, a jednocześnie wykazują bardzo dobre efekty działania. Stanowią alternatywę dla antybiotyków, dlatego zaleca się rozpoczęcie kuracji właśnie od podawania takich preparatów. Bentawet C, środek na biegunkę u krów i cieląt, to mieszanina, która składa się z kory dębu, ziela tymianku i montmorylonitu. Naturalny skład preparatu pozwala na stosowanie go także w połączeniu z antybiotykiem, jeśli przyczyną biegunki jest infekcja bakteryjna.
Jeśli biegunka nie ustępuje, konieczna jest oczywiście konsultacja z lekarzem weterynarii. Tylko specjalista może zalecić podanie antybiotyków lub wdrożenie dalszego leczenia, w zależności od przyczyny dolegliwości. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że choć biegunka jest problemem powszechnym, to nie wolno jej lekceważyć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana