Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Bezpieczeństwo na drodze, czyli jakie ubezpieczenie powinien mieć kierowca?
Własny samochód to niewątpliwie wygodny sposób przemieszczania się po mieście lub podczas wakacyjnego wyjazdu. Jego posiadanie wiąże się jednak z licznymi obowiązkami, między innymi dotyczącymi utrzymania pojazdu w sprawności. To istotny aspekt bezpieczeństwa na drodze, ale nie jedyny. Również sam kierowca powinien zapewnić sobie ochronę przed skutkami kolizji lub wypadku.
Obowiązkowa polisa OC
W zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych wyróżnia się obowiązkowe oraz nieobowiązkowe. Do pierwszych należy polisa OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Stanowi ona zabezpieczenie finansowe w razie spowodowania zdarzenia drogowego. To swoista gwarancja dla poszkodowanego – zapewnia mu rekompensatę finansową za poniesione straty zarówno w kwestii uszkodzenia pojazdu, jak i uszczerbku na zdrowiu. Koszty naprawy czy leczenia pokrywa bowiem właśnie ubezpieczenie OC sprawcy wypadku. Obligatoryjność wykupienia zabezpieczenia tego rodzaju oznacza, że niezależnie od wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego, polisa zapewnia taki sam zakres ochrony.
Przeczytaj również: Ubezpieczenia komunikacyjne - jakie są obowiązkowe i w które warto zainwestować
Mogą jednak wystąpić różnice w cenach oraz wysokościach świadczenia. Wynika to z oferty ubezpieczycieli, którzy często łączą OC w pakietach z innymi, już nieobowiązkowymi polisami tworzonymi z myślą o kierowcach. Przed dokonaniem wyboru warto zatem porównać oferty kilku firm. Najłatwiej dokonać tego w multiagencji ubezpieczeniowej takiej, jaką w Bolesławcu prowadzi Anna Juszkiewicz. Pośrednik współpracujący z kilkoma towarzystwami będzie bowiem w stanie stworzyć polisę dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Zajmie to znacznie mniej czasu niż samodzielne zdobywanie informacji na temat ofert poszczególnych ubezpieczycieli.
Przeczytaj również: Dlaczego warto skorzystać z usług multiagencji ubezpieczeniowej?
Przydatne AC, NNW i ASS
OC jest tylko jednym z czterech typów ubezpieczeń komunikacyjnych. Pozostałe to AC (AutoCasco), NNW (od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) oraz ASS (Assistance). Te trzy nie są obowiązkowe, ich wykupienie jest więc dobrowolną decyzją każdego właściciela pojazdu mechanicznego. W przypadku Auto-Casco ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy pojazdu należącego do ubezpieczonego również wtedy, gdy on jest sprawcą zdarzenia. W zakresie ochrony znajdują się także szkody będące wynikiem aktów wandalizmu, kradzieży czy klęsk żywiołowych takich jak pożar lub gradobicie.
Przeczytaj również: Ubezpieczenia OC – dlaczego są tak ważne i jak wybrać najlepsze?
Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków od AC różni się tym, że dotyczy osoby samego ubezpieczonego. Świadczenie obejmuje koszty leczenia oraz rehabilitacji, a także wypłaty odszkodowania. Często występuje też w wariancie dla pasażerów. Pakiet Assistance znajduje natomiast zastosowanie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, między innymi awarii samochodu, naprawy auta na drodze, wymiany opony, holowania, a także zatrzaśnięcia kluczyków wewnątrz pojazdów. Wiele towarzystw w atrakcyjny sposób łączy ze sobą poszczególne polisy, oferując kierowcom szeroki zakres ochrony. Ta elastyczność sprawia, że każdy znajdzie ubezpieczenie, spełniające jego oczekiwania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana