Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Bakterie do szamba. Dlaczego warto je stosować?
Nie każdy ma możliwość wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków lub podłączenia domu jednorodzinnego do sieci kanalizacyjnej. Ratunkiem okazują się podziemne zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba. Aby zapobiec gromadzeniu się brudu oraz zadbać o prawidłowy rozkład ścieków, powinniśmy inwestować w specjalistyczne preparaty (bakterie do szamba), które doskonale usuwają zanieczyszczenia organiczne w ściekach, a także eliminują nieprzyjemne zapachy.
Czym są preparaty do szamb?
Przydomowy system oczyszczania ścieków powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Szambo musi mieć określoną pojemność. Zachodzą w nim cykliczne procesy sedymentacji, czyli osadzania się zanieczyszczeń na dnie. Brak interwencji i nieoczyszczanie skażeń organicznych może przynieść katastrofalne skutki. Ilość osadów ściekowych będzie się sukcesywnie zwiększać, a nieprzyjemne zapachy staną się przykrą codziennością.
Specjalistyczne i nietoksyczne biopreparaty dooczyszczalni i szamb (w formie tabletek do szamb, koncentratu lub proszku) posiadają szczepy bakterii, odpowiadających za samooczyszczanie szamba. Mikroorganizmy rozpuszczają osad z dna zbiornika, często też rur kanalizacyjnych. Usuwają też wszelkie złogi i odory, hamują rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Udrażniają rurociągi i zapewniają szybszy rozkład zanieczyszczeń. Mieszkańcy wprowadzają je do szamba, wrzucając bezpośrednio do jego wnętrza lub domowych urządzeń sanitarnych.
Pożyteczne mikroorganizmy w zbiorniku stopniowo wymierają na skutek używania silnych detergentów czyszczących w domach lub wprowadzania do kanalizacji antybiotyków. Aktywatory dbają o utrzymanie optymalnej liczby bakterii w zbiorniku.
Podział biopreparatów
Bakterie do szamb możemy spotkać na półkach sklepowych w trzech formach, które różnią się od siebie warunkami przechowywania i formą dozowania.
- Tabletki ekologiczne charakteryzują się prostotą użytkowania. Wystarczy odmierzyć określoną ilość preparaty w formie kostki, a następnie wrzucić do szamba przez muszlę klozetową lub właz zbiornika.
- Decydując się na mniej popularne proszki do szamba, musimy znać proporcje, a następnie przygotować odpowiednią mieszankę. Informacje o biopreparacie i instrukcje przygotowywania mikstury są jednak szeroko dostępne. Każda osoba powinna poradzić sobie ze stworzeniem mieszanki.
- Biopreparaty płynne są stosowane najrzadziej z powodu ograniczonej daty przydatności oraz określonych przez producenta warunków przechowywania.
Zalety bakterii do szamba
Biopreparaty do szamba zmniejszają poziom zanieczyszczeń w ściekach, co ma dobroczynny wpływ na środowisko. Zapobiegają przedostawaniu się do gruntu nieczystości i szkodliwych substancji ze ścieków, a także gromadzeniu się osadów. Niwelują nieprzyjemne zapachy, co przynosi komfort domownikom.
Odpychająca woń powstaje w wyniku procesu zagniwania (powolnej fermentacji nieczystości), będącego niepoprawnym wynikiem procesu rozkładu oczyszczania. Znaczący wpływ ma również długi okres przetrzymywania ścieków w sza mbie. Tabletki do szamba zapewniają szybsze gnicie, co jest idealnym sposobem na pozbycie się problemu. Jedynym warunkiem pomyślności operacji jest systematyczne stosowanie preparatów (raz na kilka tygodni). Powinniśmy również regularnie opróżniać zbiornik – mówi ekspert z firmy Aquafor.
Szczepy bakterii, występujące w biopreparatach, naturalnie rozwijają się w szambach. Biopreparaty są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Rozkładają niekorzystne osady tłuszczowe, które doprowadzają do zmniejszania drożności rur kanalizacyjnych. Aby odetkać rurociągi, wiele osób stosuje silne preparaty chemiczne, które zabijają cenne dla fermentacji bakterie w zbiornikach. Tabletki do szamba stanowią idealny ratunek w owych sytuacjach.
Preparaty są także ekonomiczne i korzystnie wpływają na stan portfela – ograniczają ryzyko dodatkowych kosztów kontroli i serwisu zbiornika. Można je zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internecie. Najlepiej poszukiwać atestowanych produktów od sprawdzonych firm. Dobre aktywatory mają w składzie co najmniej kilka odmiennych szczepów bakterii.
Częstotliwość czyszczenia szamba
Bakterie do szamba nie są jedynym sposobem na kompleksową konserwację zbiornika. Ważne jest także regularne oczyszczanie osadnika, które nie zawsze jest skuteczne. Nawet po dokładnym czyszczeniu szamba, na jego dnie zostaje gruba warstwa osadu, której nie da się wypompować.
Oczyszczanie zbiornika w połączeniu ze specjalistycznymi tabletkami jest najlepszym rozwiązaniem. Preparaty powinno się stosować zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Najistotniejsza jest systematyczność. Bez regularnego użytkowania środki nie przyniosą żadnego efektu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana