Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Bądź eko – wybierz gaz!
Auto na gaz do niedawna było w Polsce abstrakcją, dziś coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji gazowych w swoich samochodach. Kupujemy też nowe samochody na LPG, ponieważ jesteśmy świadomymi konsumentami. Liczy się nie tylko cena i wygląd auta, liczy się koszt jego eksploatacji oraz jego wpływ na środowisko. Moda na ekologię to najlepszy trend, jaki pojawił się ostatnio w Europie!
Przykłady z zagranicy
Jeżeli zastanawiasz się, czy mówienie o ekologii w kontekście samochodów na gaz nie jest tylko chwytem marketingowym, przeczytaj o kilku przykładach z zagranicy. Kilka lat temu francuski rząd podjął decyzję, by minimum 20% służbowych samochodów ministrów było zasilanych gazem. Kolejnym krokiem było rozporządzenie, które zobligowało miasta liczące niż 200 tys., aby połowa nowych autobusów posiadała tylko instalację LPG. Obywatele Francji, którzy decydują się na zakup samochodu na gaz, mogą liczyć na dofinansowania o wartości 2 tys. euro. W Wielkiej Brytanii z kolei, posiadacze takich aut płacą obniżony podatek drogowy, w Niemczech w około 50 miastach wprowadzono zakaz ruchu samochodów emitujących zbyt dużo spalin, a w holenderskich miastach pojawiły się strefy, do których mogą wjeżdżać tylko i wyłącznie auta zasilane LPG – mówi ekspert z Gaz-Gal Galewice, dystrybutora gazu płynnego.
Ekologia i ekonomia
W przeprowadzanych na całym świecie badaniach dotyczących właściwości ekologicznych, auto gaz wypada zdecydowanie lepiej niż benzyna czy ropa. Bierze się pod uwagę emisję zanieczyszczeń i nie jest to tylko dwutlenek siarki czy ołów. Bada się emisję tlenku węgla, azotu oraz węglowodorów zarówno z układu wydechowego, jak i z układu zasilania. Sprawdza się emisję zanieczyszczeń niekontrolowanych, takich jak benzen oraz szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla. Opracowania naukowe potwierdzają, że emisja zanieczyszczeń wytwarzanych w czasie spalania LPG jest około trzykrotnie niższa niż w przypadku paliw tradycyjnych. Kolejny fakt związany jest zarówno z ekologią, jak i ekonomią. Gaz spala się wydajniej od benzyny, dzięki temu rzadziej musimy wymieniać olej silnikowy. Oszczędność na oleju to tylko dodatek, bo przede wszystkim oszczędzamy na samym paliwie. Montaż instalacji gazowej zwróci nam się w krótkim czasie. Część ekologów przekonuje nas do wyboru aut zasilanych elektrycznie, jednak ich ładowanie jest bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla osób które długo podróżują i nie mogą pozwolić sobie na kilkugodzinne przerwy. Poza tym zapomina się chyba o tym, że prąd powstaje w elektrowniach, gdzie spalany jest opał (w Polsce głównie węgiel). Gaz jest paliwem powszechnie dostępnym, użytkownicy samochodów na LPG z pewnością nie muszą się o to obawiać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana