Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Badania dla pracowników a kodeks pracy
Podjęcie pracy musi wiązać się z bezpieczeństwem. Przeprowadzanie badań dla pracowników to podstawowy element dopuszczający ich pracy. Jest on niezwykle istotny, ponieważ określa on zdrowotne możliwości każdego z pracowników. Badania te reguluje prawo. W jaki sposób Kodeks pracy określa badania dla pracowników?
Co mówi kodeks pracy o badaniach dla pracowników?
Kodeks pracy jasno określa zasady, na jakich należy odbyćbadania wstępne, okresowe i kontrolne dla pracowników. Przede wszystkim według art. 229 KP, badaniom wstępnym podlegają osoby przyjmowane do pracy oraz pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, narażone na czynniki szkodliwe oraz warunki uciążliwe. Wstępnym badaniom nie podlegają natomiast pracownicy, którzy w ciągu 30 dni od rozwiązania stosunku pracy, zostają zatrudnieni ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub o takich samych warunkach pracy. Artykuł 229 Kodeksu pracy dodatkowo określa również zasady, na jakich pracownicy podlegają badaniom okresowym i kontrolnym. Badania kontrolne powinien wykonać każdy pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni.
Przeczytaj również: Jakie badania medycyny pracy muszą przejść osoby niepełnosprawne?
Zgodnie z art. 229 paragraf 3 Kodeksu pracy, okresowe oraz kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Co więcej, wszystkie badania dla pracowników przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Kodeks pracy dodatkowo podkreśla, że wykonywanie badań lekarskich dla pracowników przeprowadza się na koszt pracownicy. Aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy to podstawa dla pracodawcy do dopuszczenia pracownika do pracy. Centrum Medycyny Pracy Hipokrates oferuje kompleksowe usługi z zakresu badań dla pracowników określonych w Kodeksie pracy.
Przeczytaj również: Badania okresowe - podstawa profilaktyki w medycynie pracy
Jak wyglądają badania dla pracowników?
Badania dla pracowników są przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Badania wstępne, które przeprowadza się przed podjęciem pracy, to kompleksowa analiza zdrowia pracownika. Na badania wstępne składa się między innymi osłuchiwanie pacjenta, badania laboratoryjne, sprawdzenie wagi i wzrostu, badanie na wrażliwość światła. Należny pamiętać, że zakres i szczegółowość badań wstępnych zależy od podejmowanego stanowiska i jego charakteru. Badania okresowe to przede wszystkim konsultacja z laryngologiem, okulistą, neurologiem oraz badanie cukru we krwi. Zakres badań zależy od wykonywanego zawodu.
Przeczytaj również: Kiedy konieczne jest zaświadczenie o zdolności do pracy?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana