Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Artykuły z aluminium. Przegląd rozwiązań
Aluminium to lekki metal kolorowy, który uzyskuje się z boksytu. Doskonale przewodzi ciepło i energię elektryczną. Jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, nie koroduje, nie rozciąga się i można go łatwo obrabiać. Aluminium ma niskie właściwości wytrzymałościowe, dlatego też miesza się je z różnymi pierwiastkami, które znacząco wzmacniają metal.
Zastosowanie w sektorze budowlanym
Aluminium to metal prawie trzy razy lżejszy niż żelazo. Wykazuje wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu można je stosować na zewnątrz bez obawy o zniszczenia korozyjne. Znajduje zastosowanie m.in. w budownictwie, gdzie używa się go do produkcji fasad, stolarki okiennej i drzwiowej, ogrodzeń, balustrad, scen czy świetlików dachowych. Aluminium w postaci profili służy także do montażu płyt OSB i karton-gips. Pracownik z firmy LOKO w Pszczynie dodaje:
Jest to najlepszy materiał do okien o dużych przeszkleniach, ponieważ popularne PCV nie radzi sobie tak dobrze z dużymi ciężarami.
Wyroby z blach, prętów i płaskowników
Aluminium sprzedawane jest w różnych formach zastosowania o wybranych średnicach, grubościach, długościach i formatach. Blachy używa się przeważnie w konstrukcjach maszyn i pojazdów. Wytwarza się z nich także przedmioty codziennego użytku, np. pojemniki, garnki, opakowania itp. Z prętów produkuje się elementy konstrukcyjne ram, kratownic i zbrojenia betonu. Płaskowniki aluminiowe są głównie wykorzystywane do budowy systemów panelowych, fasad okładzinowych oraz montażu reklam. Metal ten znajduje zastosowanie także w sektorze spożywczym. Przede wszystkim wytwarza się z niego puszki, kapsle do butelek i foremki do ciast. Aluminium w całości poddaje się recyklingowi bez straty jakości. Otrzymywanie surowca wtórnego jest znacznie tańsze niż pozyskiwanie go w kopalniach.
Części mechaniczne i elementy estetyczne
Aluminium wykorzystuje się także w branży transportowej, gdzie używa się go do konstrukcji samochodów, produkcji felg, pokryw silnika, przewodów zasilających, a także karoserii. Używanie lekkiego metalu do produkcji maszyn skutkuje zmniejszeniem całkowitej masy, co pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do działania. Z drugiej strony aluminium cenione jest także za walory estetyczne. Plastyczne właściwości tego metalu pozwalają na formowanie różnych kształtów, natomiast różne możliwości obróbki umożliwiają wycinanie frezów i wzorów. Produkuje się z niego klamki i elementy dekoracyjne do samochodów, a także ozdobniki i okucia do mebli. Z aluminium wykonuje się także lamele do żaluzji, oprawy do lamp i podzespoły elektroniczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana