Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Akumulatory w instalacjach fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym sposobem na ograniczenie wydatków związanych z korzystaniem z energii elektrycznej, a nawet całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu. Właściwie zaprojektowany i poprawnie zamontowany system może zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne domu gospodarstwa rolnego lub firmy, a przy dobrej konfiguracji dostarczać zasilania przez całą dobę dzięki akumulatorom.
Instalacje fotowoltaiczne on grid i off grid
Typowa instalacja składa się z paneli fotowoltaicznych o powierzchni i mocy dopasowanej do planowanego uzysku prądu, a także inwertera oraz potrzebnego okablowania i zabezpieczeń. System typu on grid jest podłączony do sieci elektroenergetycznej. Pozyskiwane napięcie jest wykorzystywane na bieżące potrzeby związane z działającymi urządzeniami np. sprzętem AGD, oświetleniem, pompą czy kotłem c.o., natomiast pozostała część jest przesyłana do sieci. W zamian użytkownik nazywany w takiej sytuacji prosumentem może pobierać prąd w okresie, w którym instalacja nie będzie mogła funkcjonować – po zmroku lub przy niedostatecznym nasłonecznieniu – ze sporą zniżką. Większość rozwiązań fotowoltaiki dla domu pracuje właśnie w tym schemacie.
Istnieje jednak także możliwość wykonania instalacji off grid. W takim przypadku nadwyżka prądu nie jest kierowana do sieci, lecz do zainstalowanych akumulatorów. Pozwala to na magazynowanie energii do późniejszego wykorzystania, umożliwiając praktycznie całkowite uniezależnienie się od dostawcy prądu, o ile akumulatory będą miały odpowiednio dużą pojemność. Takie rozwiązanie sprawdzi się też, jeśli użytkownik potrzebuje okresowo większych ilości prądu np. do ładowania samochodu elektrycznego czy obsługi maszyn.
Rodzaje akumulatorów stosowanych w instalacjach fotowoltaicznych
W instalacji fotowoltaicznej można stosować różne rodzaje akumulatorów. Używa się zarówno klasycznych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, jak i nowoczesnych konstrukcji w technologii AGM (Absorbed Glass Mat) minimalizujących ryzyko wycieku i bezobsługowych dzięki zastosowaniu bezpiecznych jednokierunkowych zaworów ciśnieniowych (VRLA). Znakomitym rozwiązaniem są też akumulatory żelowe, które wykazują się odpornością na głębokie rozładowanie. Do systemu muszą być także dołączone regulatory ładowania. Wykonanie dopasowanej do potrzeb użytkownika instalacji fotowoltaicznej najlepiej zlecić firmie, które ma właściwe doświadczenie. Dobrym wyborem będzie Dom Eko System, specjalizujący się w systemach dla domów mieszkalnych, firm i gospodarstw rolnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana