Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Akumulator i jego rola w samochodzie
Akumulator samochodowy, czyli tak naprawdę bateria, jest bardzo istotną częścią auta. Można się o tym przekonać, gdy awaria lub zużycie akumulatora sprawią, że nie odpalimy samochodu. Żeby ustrzec się przed taką sytuacją, warto wiedzieć, jak działa akumulator, jak długo powinien być eksploatowany i kiedy należy go wymienić. Poznaj zasadę działania akumulatora i jego rolę w samochodzie.
Po co jest akumulator w samochodzie?
Praktycznie każdy układ w Twoim aucie korzysta z prądu, począwszy od silnika, w którym musi być wygenerowana iskra elektryczna, która wywołuje zapłon paliwa i powietrza w komorze. Nie da się więc odpalić samochodu bez źródła zasilania. Generatorem prądu jest alternator, jednak on także nie działa, dopóki w aucie nie będzie krążyła energia elektryczna. Dlatego poza alternatorem potrzeby jest akumulator – bateria, w której prąd jest magazynowany, aby można go było użyć do rozruchu i bieżącej pracy samochodu. Silnik i alternator to nie jedyne urządzenia, które wykorzystują prąd z akumulatora. Zauważ, że nawet przy nieodpalonym silniku możesz korzystać z radia, włączyć reflektory czy migacze, deska rozdzielcza jest podświetlona, zegary także świecą, a w gnieździe zapalniczki jest prąd. Wszystkie te układy także zaopatrywane są w energię pochodzącą z zasobów akumulatora.Jak działa akumulator samochodowy?
Typowy akumulator samochodowy, czyli akumulator kwasowo-ołowiowy, generuje prąd, gdy w kwasie zanurzone zostaną dwie płyty ze stopu materiałów z przewagą ołowiu – jedna naładowana dodatnio, a druga ujemnie. Wzbudzone w ten sposób elektrony o ukierunkowanym ruchu to właśnie prąd. Akumulator stale naprzemiennie ładuje się i rozładowuje, choć, oczywiście, jeśli jest sprawny i obchodzimy się z nim właściwie, nie rozładowuje się do końca. Rozładowuje się, gdy podłączymy do zasilania jakiś układ, który potrzebuje prądu – np. wspomniane radio. Gdy je odłączymy, prąd wraca do akumulatora i poziom jego naładowania wzrasta.Kiedy trzeba wymienić akumulator?
Zdolność do akumulacji energii elektrycznej z czasem maleje. Wówczas akumulator trzeba wymienić. Żywotność tego elementu może sięgać około 4‒5 lat, choć jest zależna od tego, ile jeździsz. Można też rozładować akumulator, np. zostawiając włączone reflektory w nieodpalonym samochodzie. Akumulator, który ma już kilka lat, może się też rozładować pod wpływem ujemnej temperatury. Jeżeli przypadkiem rozładowałeś akumulator, należy dostarczyć mu prądu z zewnątrz, np. z innego samochodu albo agregatu za pośrednictwem specjalnych przewodów. To pozwala odpalić auto i dostarczyć akumulatorowi prądu z alternatora. Jeśli jednak akumulator nie wytrzymał przymrozków, czas na wymianę. Akumulatory do różnych pojazdów znajdziesz w sklepie BATCAR.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana