Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Aktywność fizyczna na wózku inwalidzkim? - To możliwe!
Poruszanie się na wózku inwalidzkim nie musi powodować całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej oraz utrudniać normalnego, samodzielnego funkcjonowania. Wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz jej rodzaju, jednak w przypadku dużego odsetka osób niepełnosprawnych samodzielna egzystencja i aktywność są jak najbardziej możliwe, jednak w tym celu konieczny jest zakup specjalistycznego wózka.
Jaką rolę odgrywa aktywność fizyczna w życiu osoby niepełnosprawnej?
Niepełnosprawność wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Są one szczególnie dotkliwe w przypadku osób, które w nagły sposób utraciły zdolność samodzielnego poruszania się w wyniku np. wypadku. Osoby niepełnosprawne od urodzenia także muszą na co dzień borykać się nie tylko z barierami architektonicznymi w codziennym życiu, ale również z brakiem możliwości samodzielnego egzystowania. W jednym i drugim przypadku aktywność fizyczna odgrywa ogromną rolę, bo sprzyja poprawie kondycji fizycznej i psychicznej oraz pomaga w dążeniu do samodzielnej egzystencji. W celu ułatwienia funkcjonowania osób niepełnosprawnych oraz poprawy ich stanu zdrowia, wykorzystywane są aktywne wózki inwalidzkie, dzięki którym można m.in. uprawiać różne dyscypliny sportowe i bez większych problemów samodzielnie poruszać się w obrębie mieszkania oraz poza nim.
- Wózki inwalidzkie aktywne do samodzielnego poruszania się pozwalają na poprawę sprawności i normalne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym, których stan zdrowia fizycznego i psychicznego na to pozwala. Dzięki nim osoba chora może cieszyć się różnymi formami aktywności, przezwyciężyć niepełnosprawność i funkcjonować na równi z osobami, które cieszą się pełnią zdrowia. Specjalna budowa oraz wyjątkowa zwrotność, łatwość sterowania i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb to największe atuty aktywnych wózków inwalidzkich – wyjaśnia ekspert z firmy Sklep Medyczny Zdrowie z Bydgoszczy i Nakła nad Notecią.
Jakie korzyści gwarantują aktywne wózki inwalidzkie?
Aktywne wózki inwalidzkie pozwalają bez większych problemów funkcjonować zarówno w domowej, jak i miejskiej przestrzeni. Dzięki nim możliwe jest poruszanie się po różnym terenie oraz o każdej porze roku. Normalne funkcjonowanie na tradycyjnym wózku może wiązać się z wieloma ograniczeniami ze względu na zdecydowanie większą wagę wózka, jego mniejszą zwrotność oraz brak możliwości swobodnego dostosowania różnych parametrów do indywidualnych potrzeb. W przypadku wózków aktywnych takie ograniczenia nie istnieją, a dobrze dobrany sprzęt pozwala na swobodne poruszanie się i wypełnianie codziennych obowiązków domowych oraz uprawianie wielu dyscyplin sportowych, które nie wymagają dodatkowego zakupu specjalistycznego wózka. Co więcej, osoba korzystająca z wózka aktywnego podnosi swoją samoocenę, staje się niezależna od osób trzecich, co wpływa na jej kondycję psychiczną oraz może cieszyć się normalnym życiem i pracą. Wybór wózka aktywnego powinien uwzględniać przede wszystkim indywidualne potrzeby; w sklepach dostępne są różne modele wózków aktywnych, które dedykowane są zarówno dla osób poszukujących sposobu na większą samodzielność, jak i chcących korzystać z uprawiania sportu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana