Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Agregaty prądotwórcze - jak dobrać odpowiedni?

Spis treści
Agregaty prądotwórcze, czyli urządzenia przeznaczone do wytwarzania energii elektrycznej, stanowią obowiązkowy element wyposażenia wielu firm budowlanych i innych, które zajmują się pracą w terenie – mogą się również przydać w gospodarstwie domowym. Istotne jest, aby kupując agregat dokonać odpowiedniego wyboru. Jak to zrobić?
Po pierwsze – napięcie prądu
- Generalnie dobrze dobrany agregat to taki, który będzie w stanie zasilić nasze urządzenia – mówi przedstawiciel firmy Mobil Serwis, świadczącej usługi z zakresu wynajmu sprzętu budowlanego - Nawet najwyższej jakości urządzenie stanie się bezużyteczne, jeśli nie będziemy mogli użyć go do napędzania posiadanych przez nas odbiorników. Przede wszystkim sprawdzamy napięcie wykorzystywane przez nasze odbiorniki – pod tym względem możemy je podzielić na odbiorniki jednofazowe oraz trójfazowe. Pierwsze z nich to urządzenia działające przy napięciu od 1 do 230 V, czyli między innymi elektronarzędzia, sprzęt elektroniczny, urządzenia gospodarstwa domowego, silniki jednofazowe czy ogrzewanie elektryczne. Do drugiej kategorii zaliczają się urządzenia o napięciu od 3 do 400 V – zaliczamy do nich silniki i ogrzewanie elektryczne dużej mocy oraz zaawansowane elektronarzędzia.
Po drugie – rodzaj mocy
Kolejna rzecz, która powinna zwrócić naszą uwagę, to rodzaj mocy wykorzystywanej przez odbiorniki. Pod tym kątem wyróżniamy odbiorniki:- rezystancyjne – np. sprzęt AGD i RTV, oświetlenie, ogrzewanie elektryczne;
- indukcyjne – np. elektronarzędzia, silniki elektryczne jedno- i trójfazowe, transformatory;
- nieliniowe – np. falowniki, sprzęt komputerowy, zasilacze UPS.
Po trzecie – zapotrzebowanie na moc
Każdy agregat prądotwórczy ma ograniczone możliwości i nie może być wykorzystany do zasilania dowolnej liczby odbiorników. Dlatego zanim zdecydujemy się na kupno wybranego modelu, policzmy odbiorniki, które mają z niego pobierać energię i ich łączne zapotrzebowanie na energię. Informacje o tym, ile kilowatów energii potrzebnych jest do zasilania urządzenia znajdziemy na jego tabliczce znamionowej. Pamiętajmy, że w momencie rozruchu urządzenia pobierają więcej mocy, niż w trakcie pracy – powinniśmy wziąć to pod uwagę. Niektóre urządzenia na rozruch potrzebują zaledwie kilka procent więcej mocy, inne będą jednak potrzebować nawet kilka razy więcej.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana