Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
7 błędów popełnianych przy montażu nowych pionów kanalizacyjnych
Dobrze działający pion kanalizacyjny ułatwia odprowadzanie ścieków trafiających do niego z urządzeń sanitarnych – toalet, wanien, brodzików prysznicowych i umywalek – a także pralek, zmywarek oraz kuchennych zlewów. W razie pojawienia się problemów z funkcjonowaniem pionu konieczne może się okazać jego udrożnienie, a jeśli nie przyniesie to spodziewanych efektów, także wymiana. Przeprowadzając ją, trzeba jednak uważać na typowe błędy wykonawcze.
Dlaczego wymiana pionu kanalizacyjnego może się okazać niezbędna?
Każde urządzenie, również instalacja kanalizacyjna, ma swoją określoną żywotność. W przypadku starych rur wykonanych z żeliwa problemem okazuje się zwykle utrata szczelności w wyniku zaawansowanej korozji. Nieco nowsze systemy wykonane z PVC są zwykle uszkadzane w wyniku obciążeń mechanicznych, które doprowadzają do pęknięć kołnierzy połączeniowych. Przyczyną kłopotów może być także postępująca degradacja uszczelnień. Tworzywo może też zostać zniszczone przez działanie chemikaliów lub wysokiej temperatury. Niezależnie od materiału powodem wymiany mogą być także trudne do usunięcia złogi, zwłaszcza z odkładającego się kamienia kotłowego, powodujące częste powstawanie zatorów. Zdarza się też, że montaż nowego pionu wynika ze zwiększenia obciążenia już istniejącego, np. w wyniku rozbudowy budynku, bądź zaadaptowania na potrzeby mieszkalne pomieszczeń użytkowych.
Przeczytaj również: Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?
Na co należy zwracać szczególną uwagę przy wymianie pionu kanalizacyjnego?
Podstawowym parametrem nowej kanalizacji powinna być właściwa średnica używanych rur, która musi być dopasowana do planowanego przepływu. Będzie to istotne, zwłaszcza jeśli może on się zwiększyć w stopniu, który uniemożliwi skuteczne odprowadzanie nieczystości rurami o wcześniej używanych rozmiarach. Planując pion, nie można też zapomnieć o jego odpowiednim odpowietrzaniu. Brak właściwej wentylacji oznacza wiele poważnych kłopotów przy używaniu kanalizacji. Przy dużym obciążeniu może to prowadzić do wysysania wody z syfonów i rozchodzenia się przykrych zapachów. Problemem będzie też wówczas zwiększony hałas spowodowany tworzącym się podciśnieniem czy kiepskie spływanie większych ilości wody np. przy opróżnianiu wanien. Poza montażem wywiewek do odpowietrzania ważne będzie dobre wyciszenie rur, zapewnienie możliwości kompensacji naprężeń, a także dobre umiejscowienie przyborów dla zachowania właściwego spadku odpływów. Wykonanie wymiany pionu najlepiej zlecić doświadczonej firmie. Przykładem może tu być FALA, specjalizująca się w instalacjach wodnych, gazowych, c.o. i ppoż.
Przeczytaj również: Rodzaje zadaszeń basenowych
Przeczytaj również: Sprawozdania dla GUS - jakie informacje są potrzebne i jak je przygotować?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana