Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
5 najpopularniejszych zastosowań nagrzewnic spalinowych
Nagrzewnice spalinowe są jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania budynków i dosuszania piwnic oraz obiektów w stanie surowym. To najprostsze w użyciu i najwydajniejsze energetycznie urządzenia, które można zastosować nawet w tych miejscach, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej ani nie istnieją tradycyjne instalacje grzewcze.
Wydajność nagrzewnic olejowych sprawia, że mogą one być stosowane nie tylko w niewielkich obiektach jednorodzinnych czy małych lokalach usługowych, ale także w obiektach wielkopowierzchniowych – w halach magazynowych, w galeriach handlowych, obiektach sportowych, teatrach, filharmoniach i salach widowiskowych.
W zastosowaniach terenowych nagrzewnice olejowe są optymalnym rozwiązaniem problemu dostarczania ciepła do pomieszczeń, które są aktualnie w stanie surowym lub w sytuacji awaryjnej, gdy zawodzą zewnętrzne dostawy ciepła – mówi specjalista z firmy Ramirent. – Łatwość obsługi, mobilność i niezawodność to cechy, które uczyniły z nagrzewnic olejowych sprzęt z kategorii must have na większości dużych i małych budów.
Bezpieczne stosowanie nagrzewnic olejowych wymaga wybrania odpowiedniego typu urządzenia do warunków, w których zostanie zastosowane.
Jak działają nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin i bez odprowadzenia spalin?
Nagrzewnice olejowe (paliwem jest olej napędowy lub opałowy) dostępne są w dwóch podstawowych wariantach: z odprowadzeniem spalin i bez odprowadzenia spalin. Nagrzewnice olejowe bez odprowadzenia spalin można stosować wyłącznie w przestrzeniach otwartych oraz półotwartych, w których zapewniona jest bardzo dobra wentylacja. Proces spalania oleju dostarcza energii cieplnej, która w całości wykorzystywana jest do ogrzewania powietrza zasysanego przez wentylator, a następnie wydmuchiwanego z nagrzewnicy w celu podwyższenia temperatury otoczenia. Mocną stroną tego typu urządzeń jest bardzo duża wydajność cieplna – główną wadą zaś to, że nie można ich stosować w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie lub zwierzęta (ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia spalinami).
Na podobnej zasadzie odbywa się wymiana ciepła w nagrzewnicy z odprowadzeniem spalin. Różnica polega na tym, że komora spalania jest zamknięta, a gazy powstające w wyniku spalania oleju są odprowadzane specjalnymi przewodami na zewnątrz ogrzewanego pomieszczenia. Nagrzewnice z odprowadzaniem spalin można bezpiecznie stosować w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie i zwierzęta. Ich wydajność jest nieco niższa od nagrzewnic bez odprowadzania spalin, co rekompensuje szersze spektrum zastosowań.
Jakie są najpopularniejsze zastosowania nagrzewnic olejowych?
Nagrzewnice spalinowe, w odróżnieniu od modeli z zasilaniem elektrycznym, są w pełni niezależne od zewnętrznych źródeł energii. Dzięki temu można je swobodnie przemieszczać i stosować w dowolnie wybranych lokalizacjach – zarówno w pomieszczeniach, na obszarach z dostępem do energii elektrycznej, jak też w warunkach terenowych. Pośród najpopularniejszych zastosowań nagrzewnic olejowych należy wymienić m.in:
- ogrzewanie budynków w stanie surowym – nagrzewnice olejowe doskonale sprawdzają się przy dosuszaniu stanów surowych i zapewnieniu temperatury odpowiedniej go prowadzenia prac wykończeniowych,
- dogrzewanie warsztatów naprawczych i hal produkcyjnych – warsztaty rzemieślnicze i naprawcze (np. warsztaty naprawy samochodów, w których konieczne jest nieustanne przemieszczanie się pomiędzy zewnętrznym placem a zadaszonym hangarem) oraz hale produkcyjne o charakterze półotwartym wymagają zapewnienia odpowiedniej temperatury do prowadzenia prac, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym,
- ogrzewanie namiotów – nagrzewnice olejowe zapewniają skuteczne ogrzewanie różnego przeznaczenia namiotów: tymczasowych zadaszeń rozbijanych do prowadzenia prac instalacyjnych, namiotów handlowych, gastronomicznych czy też przeznaczonych na organizację eventów kulturalnych i okolicznościowych,
- ogrzewanie hal magazynowych – dmuchawy olejowe są bardzo użyteczne przy ogrzewaniu wybranych miejsc w magazynach, np. części wydzielonych na działalność administracyjną, pomieszczeń ochrony czy pomieszczeń socjalnych,
- ogrzewanie budynków inwentarskich – nagrzewnice olejowe dostarczają wystarczająco dużo ciepła, aby zapewnić szybkie ogrzanie i cyrkulację powietrza w obiektach hodowlanych o dużej kubaturze.
Kiedy opłaca się wypożyczenie nagrzewnic olejowych?
Nagrzewnice olejowe nie są sprzętem szczególnie drogim. Jeżeli potrzebujemy jednego czy dwóch urządzeń na dłuższy okres użytkowania, zakup będzie optymalnym rozwiązaniem. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy priorytetem jest czas i ilość: gdy potrzebujemy większej liczby urządzeń na kilka godzin czy dobę, zdecydowanie najkorzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty wypożyczalni sprzętu budowlanego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana