Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
5. klasa kotłów. Wyznacznik jakości czy zbędna klasyfikacja?
Wymagania emisji i sprawności kotłów na paliwo stałe są zawarte w europejskiej normie kotłowej EN 303-5. Treść normy jest okresowo nowelizowana. Ostatnia duża zmiana nastąpiła w 2012 roku. Dotychczasowe klasy emisyjne (1., 2. i najwyższa 3.) zostały zastąpione zupełnie nowym podziałem. Aktualna norma określa kotły klasy 3. jako najgorsze, ustępujące jakością emisji kotłom klas 4. i 5.
Czynniki wpływające na klasę kotła
O klasie kotła decyduje szereg czynników. Do najważniejszych z nich należą wartości mierzonych parametrów, takich jak tlenek węgla czy pył. W zaktualizowanej normie uległy one kilkukrotnemu obniżeniu. Wszystko po to, by kotły były mniej uciążliwe dla środowiska. Wartość graniczna CO dla najwyższych klas uległa aż sześciokrotnemu zmniejszeniu (z 3000 mg/m3 do 500 mg/m3). Wartość OGC obniżono pięciokrotnie (z 100 mg/m3 do 20mg/m3), a wartość pyłu dla paliw kopalnych ponad trzykrotnie (z 125 mg/m3 do 40 mg/m3). Poza wskaźnikami emisji spalin, na normę kotła wpływa jego sprawność. Kotły 5. klasy odznaczają się sprawnością wynoszącą ponad 88%. Osiągnięcie tak dobrego wyniku jest możliwe dzięki spełnieniu określonych wymagań konstrukcyjnych.Konstrukcja kotła 5. klasy
Typowy kocioł 5. klasy posiada rozbudowaną powierzchnię i odpowiednio skonstruowane kanały spalinowe. Aby poprawić wymianę ciepła ze spalin do wody kotłowej, często stosuje się specjalne zawirowywacze. Z tego względu powierzchnia kotła jest większa od przeciętnej. W przypadku kotłów opalanych węglem i ekogroszkiem, problem stanowi utrzymanie parametru emisji pyłu na poziomie do 40 mg/m3. Kotły tego typu wydzielają bowiem o wiele więcej pyłu niż ich pelletowe odpowiedniki. Jak sobie z tym poradzić?Warto zwrócić uwagę na kanały spalinowe. W kotłach 5. klasy powinny być one wykonane w taki sposób, by pył po spaleniu paliwa mógł osadzać się wewnątrz kotła, a nie u jego wylotu na sączkach pomiarowych. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie konstrukcji wielociągowej, umożliwiającej dynamiczną zmianę kierunku przepływu spalin – objaśnia ekspert sklepu z kotłami 499.com.pl.Wielu producentów stosuje korpusy kotłowe z pionowymi kanałami konwekcyjnymi. W takich kotłach spaliny po wylocie z komory paleniskowej kierują się w dół, a następnie ku górze. Z tego względu kocioł wymaga czyszczenia od góry. Osad usuwany jest przez drzwiczki rewizyjne położone w tylnej części wymiennika ciepła. W sprzedaży znajdziemy też kotły z poziomymi kanałami konwekcyjnymi, pozwalającymi na czyszczenie kotła od frontu.
Kotły ,,na piątkę”?
Z uwagi na swoje wyjątkowe walory jakościowe, kotły 5. klasy zyskują zasłużone uznanie wśród coraz szerszego grona nabywców. Stanowią idealny element wyposażenia budynków jednorodzinnych i pozwalają obniżyć wydatki wynikające z kupna paliwa. Ogrzewanie domu o uśrednionej powierzchni 200 m2 przy pomocy kotła o sprawności powyżej 88% pozwala zaoszczędzić nawet 200 kilogramów węgla w skali roku. To niebagatelna korzyść ekonomiczna, którą warto wziąć pod uwagę. O zaletach kotłów 5. klasy mogą przekonać się Państwo sami. To bardzo proste – wystarczy zapoznać się z ofertami sklepów specjalistycznych. Bogatym asortymentem kotłów i pieców dysponuje m.in. sklep internetowy 499.com.pl z Rybnika.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana