Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
3 mity na temat pomp ciepła

Choć pompy ciepła z roku na rok stają się w naszym kraju coraz popularniejszym rozwiązaniem grzewczym, to wciąż pozostają one stosunkowo nową technologią. W związku z tym narosło wokół nich sporo mitów, które skutecznie zniechęcają wiele osób do ich zamontowania. Dlatego też w tym artykule bierzemy na tapet 3 najpowszechniejsze, nieprawdziwe stwierdzenia o pompach ciepła.
Pompę ciepła można zamontować tylko w nowych budynkach
Mit związany z tym, że pompa ciepła nie nadaje się do zastosowania w starym budownictwie, wynika przede wszystkim z tego, że są one kojarzone głównie z gruntowymi modelami, które wymagają ingerencji w posesję wokół budynku, aby wykonać dolne źródło ciepła. Jest to jednak nieprawda, gdyż w modernizowanych domach z powodzeniem mogą zostać zastosowane zamiast nich powietrzne jednostki. Przy zastosowaniu wysokotemperaturowych pomp ciepła, nie wymagają one natomiast nawet wymiany grzejników na inny system rozprowadzania ciepła.
Pompy ciepła nie są ekologiczne, gdyż są zasilane za pomocą energii elektrycznej
Częściowo mit ten jest prawdą, gdyż faktycznie pompa ciepła, aby działała, wymaga zasilania elektrycznego, w związku z tym generuje ona pośredni ślad węglowy. Należy mieć jednak na uwadze to, że nie wytwarza ona ciepła w procesie spalania, przez co nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery. Problem pośredniego śladu węglowego można natomiast rozwiązać poprzez połączenie jej z fotowoltaiką. Takie rozwiązanie umożliwia między innymi firma oferująca montaż fotowoltaiki i pomp ciepła NTW Airconomic. Dzięki temu energia elektryczna niezbędna do zasilania jednostki będzie w pełni ekologiczna.
Ogrzewanie pompą ciepła w mroźną zimę jest nieskuteczne
Ostatnim powszechnym mitem na temat pomp ciepła jest także to, że przestają one działać, kiedy temperatura powietrza spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż nowoczesne powietrzne pompy ciepła dostępne na rynku działają wydajnie nawet w przypadku temperatur, które dochodzą na zewnątrz do -20 stopni Celsjusza, dodatkowo wyposażone są również we wspomagające grzałki elektryczne. Z kolei pompy wodne i gruntowe funkcjonują całkowicie niezależnie od tej kwestii, gdyż pobierają one ciepło ze źródeł, których temperatura utrzymuje się na stałym poziomie niemal przez cały rok.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana