Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
3 cechy dobrego obuwia medycznego
Obserwując lekarzy, pielęgniarki, kosmetyczki czy stomatologów, można na ich stopach zobaczyć specyficzne obuwie. W większości są to różne modele klapek z zabudowaną przednią częścią cholewki i odsłoniętą – całkowicie lub częściowo – piętą. Konstrukcja takich butów nie jest przypadkowa, a nie każdy wie o tym, iż takie wyroby tworzone są z najwyższej klasy materiałów. Tylko wtedy i po spełnieniu wielu branżowych norm mogą być bowiem zaliczane do specjalistycznego obuwia medycznego o unikalnych cechach. Poznaj je razem z nami.
Obuwie medyczne, czyli buty z wysokiej klasy materiałów
Pierwszą cechą obuwia medycznego jest wysoka klasa ich wykonania. Wpływa na nią głównie rodzaj zastosowanych materiałów, do których zaliczyć można zarówno nieszkodliwe dla środowiska wysoko przetworzone i przetestowane tworzywa sztuczne, jak i surowce naturalne: drewno oraz skórę naturalną. Z pierwszej grupy materiałów produkowane są m.in. ultralekkie buty operacyjne, które można poddać sterylizacji w temperaturze 134°C bez obawy o zniszczenie. Do obuwia z drewna i skóry można zaliczyć zaś wykorzystywane od wielu lat chodaki drewniane, które często wyposażone są we wkładki ortopedyczne. Lekarze i pielęgniarki chętnie je zakładają ze względu na niebywałą wygodę, którą gwarantują. Nie uciskają one bowiem stopy i bardzo dobrze regulują poziom wilgotności skóry. Wiele testów wykazało zaś, że to właśnie chodaki drewniane wspomagają utrzymanie prawidłowej postawy ciała, redukując zmęczenie.
Dodać warto, że obuwie medyczne tworzone z wysokiej klasy materiałów nie ulega szybkiemu niszczeniu, sprawdzając się w codziennej pracy dłużej niż kilka sezonów. Solidne i modne modele w wielu kolorach oraz formach kupić warto zatem od firmy PRACOWNIA HANDLU, gdzie jakość łączy się z przystępną ceną.
Przeczytaj również: Damskie botki w roli głównej – jak je nosić?
Prozdrowotne działanie obuwia medycznego
Każdy, kto wykonuje pracę stojącą lub tę, w której człowiek stale pozostaje w ruchu, wie, jak bardzo mogą po kilkugodzinnej aktywności boleć stopy, nogi, a także kręgosłup. Odpowiedzią na potrzeby branży medycznej są zatem buty medyczne redukujące siłę nacisku i dobrze przenoszące obciążenia na podłoże. Producenci wysokiej klasy obuwia dla lekarzy czy pielęgniarek wykonują je zatem w taki sposób, by gwarantowały one świetną amortyzację. Buty medyczne kupić można w wersji profilaktycznej, a nawet ortopedycznej. To one zapobiegają powstawaniu wad kończyn oraz do minimum redukują ryzyko różnego rodzaju dolegliwości bólowych.
Przeczytaj również: Dlaczego warto kupować markowe obuwie przez Internet?
Ponadto prozdrowotne działanie obuwia medycznego wiąże się ze świetnymi własnościami termoregulacji. Nadmierna potliwość czy wyziębienie stóp w pracy to problem, który nie powinien być bagatelizowany. Dobre obuwie działa bowiem w taki sposób, by w chłodniejszych warunkach ogrzewać stopę, a w cieplejszych zapewniać jej łatwe odprowadzanie wilgoci. Efekt? Sucha, wypoczęta i pozbawiona przetarć skóra oraz brak występowania patologicznego bólu reumatycznego.
Obuwie medyczne do zadań specjalnych
Niebywale istotną cechą dobrego obuwia medycznego jest również jego doskonałe sprawdzanie się w różnych, nawet ciężkich warunkach pracy. Chodaki medyczne, wsuwane obuwie medyczne, sznurowane obuwie medyczne, obuwie operacyjne, a także drewniaki medyczne na obcasie bezsprzecznie idealnie muszą przylegać do stopy, gwarantując stabilność chodzenia po różnym podłożu. Ze względu na konieczność zachowania sterylność w placówkach medycznych ich podłoża są stosunkowo śliskie, tym samym obuwie dla lekarzy i pielęgniarek musi być wyposażone w podeszwy antypoślizgowe.
Istotne jest również to, by dany model butów medycznych był łatwy w utrzymaniu czystości, co ogranicza ryzyko przenoszenia zarazków. Dyrekcje wielu szpitali i przechodni zwracają szczególną uwagę na tę cechę obuwia, dlatego kupowane jest ono tylko od sprawdzonych producentów i dystrybutorów, którzy spełniają normę PN-EN ISO 20347:2012 SRC (Środki ochrony indywidualnej - Obuwie zawodowe).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana